Kaasomand ja erastamata maa erastamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 05 Okt 2020, 18:08

Kaasomand ja erastamata maa erastamine

05 Okt 2020, 18:19

Tere!

Krunt ja sellel olevad hooned kuuluvad kaasomandisse, mis on jagatud 5 pereliikme vahel ja ei ole notariaalselt jagatud.
Nüüd tuli vallalt kiri, et krundi kõrval on erastamata maa ja kõrval krudid saaks selle erastada. Vallaametnik väitis, et kõik kaasomandisse kuuluvad isikud peavad olema nõus ja tegema ühise taotluse selle maa ersatamiseks. Kuid 5-est kaasomandis olevast isikust 1 ei soovi selles osaleda.
Kas see kaasomandis olev kinnisvara tuleks notarjaalselt ära jagada, et seda maatükki saaks eraldada või on mingeid muidu võimalusi?

Postitusi: 1719
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomand ja erastamata maa erastamine

13 Okt 2020, 07:38

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Asjaõigusseaduse §72 kohaselt valdavad ja kasutavad kaasomanikud ühist asja kokkuleppe või omanike enamuse otsuse kohaselt. Kõigi kaasomanike nõusolekut on alati vaja kaasomandi lõpetamiseks, tükeldamiseks, asja või selle majandusliku otstarbe (näiteks põllumaast elamumaaks muutmine) oluliseks muutmiseks, tervikuna võõrandamiseks ja koormamiseks. Seega võib tõepoolest olla olukord, kus vajalik on kõigi kaasomanike nõusolek. Kui kaasomandi valdamine osutub problemaatiliseks, võib olla vajalik kaasomandi lõpetamine. Kui see on võimalik, võib lõpetamise viisiks olla reaalosadeks jagamine. Kui eset reaalosadeks jagada ei ole võimalik, tuleb kaaluda kaasomanike huve kahjustava kaasomaniku kaasomandist nii-öelda välja ostmist. Kasutuskorra kokkulepe vastaja hinnangul olukorda ei lahendaks.

Kõiki asjaolusid arvesse võtva nõustamise ja vajadusel abi saamiseks dokumentide koostamisel soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/

Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta