Kinkeleping (ülalpidamisleping) ühele ja pärandus teisele inimesele

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 07 Apr 2020, 16:49

Kinkeleping (ülalpidamisleping) ühele ja pärandus teisele inimesele

20 Juul 2020, 19:25

Tere!

Hooldan enda eakat sugulast, õigemini aitan tal hooldekodu arveid tasuda. Et seda rahaliselt tagada, kinkis ta enda korteri mulle (tegelikult on tegemist vist ülalpidamislepinguga, sest ka minu kohustused on seal sätestatud). Samas tal on kehtiv notariaalne testament, mis on tehtud ühele peretuttavale (peretuttav ei saa majanduslike raskuste tõttu sugulase hooldust finantseerida).
Lepingust lugesin, et teoreetiliselt on pärijal õigus seda kinkelepingut vaidlustada, vähemalt siis, kui ta leiab, et ma pole oma kohustusi täitnud. Kui ma täidan korrektselt kõik endale pandud kohustused, siis kas pärijal on võimalust eelnevat kinkelepingut vaidlustada?

Postitusi: 1597
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kinkeleping (ülalpidamisleping) ühele ja pärandus teisele inimesele

27 Juul 2020, 10:37

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Kinkelepingust taganemiseks peab olema õiguslik alus, ilma milleta kinkelepingust taganemise avaldus on tühine ehk kehtetu algusest peale ja ei oma õiguslikke tagajärgi.
Seega, kui kohtlete kinkijat lugupidavalt ja täidate kinkelepingus kokku lepitud tingimused, ei ole võimalust kinkelepingust taganeda.
Veidi teistsugune olukord oleks juhul, kui kinke eesmärk oleks olnud kahju tekitamine lepingujärgsele pärijale ehk kui peretuttaval oleks enne kinkelepingut sõlmitud Teie hooldatavaga pärimisleping (nõutud notariaalselt tõestatud lepingu vorm) mitte testament ning kingitud vara oleks olnud pärimislepingu esemeks ja pärand oleks avanenud. Pärimisseadus sätestab, et kui pärandaja on teinud kingituse eesmärgiga tekitada kahju lepingujärgsele pärijale, võib lepingujärgne pärija ühe aasta jooksul pärandi avanemisest arvates nõuda kinkelepingu kehtetuks tunnistamist ja kingisaajalt kingi väljaandmist alusetu rikastumise sätete kohaselt. Ka viimati kirjeldatud olukorras tuleks aga tõendada, et kingitus on tehtud eesmärgiga tekitada kahju pärimislepingu alusel õigustatud pärijale.
Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta