Kahekorruselise maja kaasomanik ei küta oma korrust teist talve järjest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kahekorruselise maja kaasomanik ei küta oma korrust teist talve järjest

23 Okt 2022, 16:10

Tere

Elan kahekorruselises kaasomandis majas. Elan I korrusel, kütan elektriga. Kaasomanik (KO) kasutab II korrust, kütab ainukasutuses keldri osas oleva katlaga.

2021. a sügisel kolis KO (u 80-aastane) tütre juurde ning jättis mulle teatamata korteri kütmata, mistõttu tõusis mu ühe kuu elektrikulu 50% võrreldes eelneva (20/21) talve kõige külmema kuu elektrikuluga, samas oli mu korteris 9-14 C, ennast ja pesu pidin pesema mujal. Ajatempliga fotod termomeetri näitudest on olemas. Mitu korda palusin KO-lt tulutult olukorra parandamist. Pakkusin end ise katelt kütma. KO väitis, et 2021. a novembris läks üks radikas lõhki ja lubas selle korda teha. See on siiani katki. Väidetavalt köeti II korrust jaanuar-aprill elektriga, kuid minu korteri elektrikulu oli ikka tavalisest suurem ja toas ikka külm.

Nüüd on KO väidetavalt seniilne, tema tütar müüb volikirja alusel korterit. Elekter välja lülitatud, korterit ei köeta. Selgus ka, et osad nende elektrijuhtmetest jooksid minu arvestisse, ehk et olen osaliselt maksnud nende kulutatud elektri eest. Tellisin elektriku, kes juhtmed lahti ühendas. KO tütrega on suuline kokkulepe, et ta maksab selle elektri kinni. Kuid II korrus on taas kütmata, mul on toas taas 12-13 C.

Tean, et KO ei tohi tekitada teisele KO-le tavakasutusest suuremaid mõjusid. Kütmata jätmine tõstab ka torude külmumise ning hallituse tekke ohtu.

1) Mida peaksin tegema? Kas teavitama KO-d ja volitatud tütart, et kui ei hakata kütma, kaeban nad mainitud seaduse alusel kohtusse? Kas saan neilt nõuda korteri kütmist ning kui jah, mis temperatuurini? Kas saan nõuda kütmata jätmisest mulle tekkinud liigse elektrikulu hüvitamist?
2) Kuidas peaksin arvestama nende kulutatud ja minu makstud elektri hulka, et see oleks vaidlustamatu? Elektri hind oli fiks, on teada kw/h hulk, mille võrra Elektrilevi andmeil tarbimine langes, kui II korruse elektriseadmed välja lülitati. Tol ajal ma kodus polnud, tarbimine näitab, et järgmistel nädalatel oli mu elektrikulu stabiilne.

Re: Kahekorruselise maja kaasomanik ei küta oma korrust teist talve järjest

24 Okt 2022, 06:50

Tere

Korteriomandi eseme korrashoidmisel on korteriomanik muu hulgas kohustatud hoidma selle piires sellist temperatuuri ja õhuniiskust, mis tagab kaasomandi eseme säilimise ning teiste eriomandite esemete kasutamise nende otstarbe kohaselt ja ilma ülemääraste kulutusteta. Korteris peab olema tagatud mõistlik temperatuur, hinnanguliselt võiks olla vähemalt +18 kraadi. Kohustuse täitmist saab kaasomanikult nõuda.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kahekorruselise maja kaasomanik ei küta oma korrust teist talve järjest

03 Nov 2022, 14:52

Tere!

Kui kaasomanik on väidetavalt seniilne ja tema tütar müüb korterit volikirja alusel, kas saan kütmist nõuda tema tütrelt ja seda ka siis, kui korteris keegi praegu ei ela? Millele (seadusele, kohtuotsusele jms) saan tugineda, kui nõuda korteri kütmist +18 kraadini?

Re: Kahekorruselise maja kaasomanik ei küta oma korrust teist talve järjest

03 Nov 2022, 21:26

Tere

Nõudeid saab esitada siiski vaid korteriomaniku vastu. Volikirja alusel müümine ei pane kindlasti volitatud isikule kohustust vastutada korteriomaniku kohustuste eest. Omaniku vanus ega tervislik seisund ei oma siin tähendust välja arvatud juhul, kui tal on tuvastatud piiratud teovõime ja tema üle on seatud eestkoste. Sellisel juhul vastutab kohustuste täitmise eest eestkostja.
Korteriomandi ja korteriühistuseaduse § 31 lg 2 kohaselt on korteriomanik muu hulgas kohustatud hoidma korteriomandi piires sellist temperatuuri ja õhuniiskust, mis tagab kaasomandi eseme säilimise ning teiste eriomandite esemete kasutamise nende otstarbe kohaselt ja ilma ülemääraste kulutusteta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta