Ostu-müügi lepingu tühistamine müüja dementsuse tõttu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ostu-müügi lepingu tühistamine müüja dementsuse tõttu

12 Okt 2022, 10:22

Tere,

Minu ema tegi mulle, oma ainukesele tütrele testamendi, kus ta pärandab kogu oma maise vara mulle. Ma ise elan välismaal. Tal on kaasomandis talu koos oma õega ja korter.
Kui mainisin testamenti oma tädile (kellega tal on kaasomandis talu), väitis ta, et ema olevat hoopis talle lubanud selle jätta ja et see pole pärandatav.
Minu ema vaimne tervis on viimastel aastatel palju allamäge läinud (unustab kõike, ei saa asjadest aru). Tal on ka ajukasvaja operatsiooni järjekorras. Hakkasin kartma, et tädi ja teised lähedased hakkavad tema vaimset seisukorda ära kasutama ja ta jääb oma varast ilma. Rääkisin emaga sellest probleemist, mis võib tekkida selle taluga ja leppisime kokku, et ta teeb mulle kinkelepingu, nii on kindlam. Notar soovitas teha volikirja minu nimele, siis ei pea maksma tulumaksu, kuna idee oli pakkuda tädil talu osa välja osta. Tellisime hindamise ja saatsin tädile pakkumise. Ta polnud nõus õiglast hinda maksma ja minu palvetele vaatamata läks minu ema manipuleerima (kellega ta aastaid ei ole suhelnud) ja lohistas ta notarisse ning ostis talu turuhinnast poole eest emalt ära (ilma minu teadmata).
Pärast emaga rääkides sellel teemal, vastas ta, et ei saanud aru, mis juhtus ja ta ei teagi, miks ta nii tegi. Ema käis psühhiaatril ja sai kaks kuud tehingust hiljem diagnoosiks dementsuse. Novembri alguses on tal haiglas ekspertiis, kus saame diagnoosile kinnituse. Kui see nüüd kinnitatakse, millised sammud on vaja teha, et tühistada notariaalne müügileping, kuna mu ema ei olnud pädev selle tehingu tegemise ajal?
Ma saan aru, et selle tõendiga saaks kohtu poolt taotleda müügilepingu tühistamist. Kuna mu ema on dementne, siis ta ise ei ole võimeline kohtusse pöörduma (ta tervis ei võimalda ka seda). Kas mina, kui pärija, kelle huve see tehing on kahjustanud, saan esitada kohtule taotluse müügileping tühistada?

Tänan!

Re: Ostu-müügi lepingu tühistamine müüja dementsuse tõttu

12 Okt 2022, 10:35

Tere!

Esitada kohtule taotluse müügilepingu tühistamiseks saate Teie, kui eelnevalt taotleda kohtul olla ema eestkostja. Eestkostja saab eestokstetava eest juba pöörduda kohtusse.

Juhul,kui soovite oma küsimuses põhjalikumat abi või selgitust, on Teil võimalus pöörduda juristi vastuvõtule. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega,

Nastasja Babets

Re: Ostu-müügi lepingu tühistamine müüja dementsuse tõttu

12 Okt 2022, 11:23

Mul on suhteliselt keeruline taotleda eestkostet, sest elan ise välismaal (päris kaugel) ja üks õdedest hooldab minu ema, kes ka aitab kaasa tema manipuleerimisele ja loodab tema varadest kasu saada. Nad on ta juba järjekordselt oma nõusse saanud ja minu ema enam ei taha, et ma tema eestkostjaks hakkaksin, ega tädile hagi esitaksin. Eelmine nädal oli kõigega nõus aga peale uut ajupesu, enam ei ole. Kas ainuke võimalus ongi eestkostjaks hakata? Kui mina taotleksin eestkostet, siis minu tädi teeks seda ka ja tal on palju kergem see võita, kui minul. Ühesõnaga, kas ma pean lihtsalt pealt vaatama, kuidas minu pärandus ära haihtub? Mina kui pärija ja laps, kas mul ei olegi mingeid võimalusi? Mujal maailmas selliseid asju ei juhtu.

Re: Ostu-müügi lepingu tühistamine müüja dementsuse tõttu

12 Okt 2022, 12:55

Tere!

Kui Teie ise ei saa eestkostja olla, siis seda saab taotleda ka mõni teine inimene, keda te usaldate siin Eestis.

Juhul,kui soovite oma küsimuses põhjalikumat abi või selgitust, on Teil võimalus pöörduda juristi vastuvõtule. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega,

Nastasja Babets

Vasta