Elektriliitumine kaasomandis elamukrundile

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elektriliitumine kaasomandis elamukrundile

08 Apr 2022, 13:27

Tere

Olukorra kirjeldus: Oman osa krundist (elamukrunt). Tegemist kaasomandiga (omanikud: mina ja teine isik).
Sinna peaks tulema kolme korteriga korterelamu.
Ehitusluba välja antud ja ehitustöödega alustamisest teavitamine esitatud.

Ehitatavad korterid on reaalosad. Minule kuuluvad korterid (2 krt) moodustavad pool korterelamust. Tehniliselt saan nende väljaehitamisega tegeleda ja seda praegu teen. Kahjuks, teine kaasomanik ei näita aktiivsust ja oma korterelamu osa (1 krt) arendamisega ei tegele.

Hetkel puudub krundil elekter. Vastavalt projektile sinna on ettenähtud 64A elektriühendus mille indikatiivseks maksumuseks 10 000 eur.
Probleem tuleneb sellest, et Elektrilevi ei saa välja ehitada kaks eraldi liitumispunkti.
Kaasomanik ei soovi liitumisega tegeleda, soovib loobuda väljaminekutest, eirab diskussiooni sell teemal (emailidele ja kõnedele ei vasta).

Mina olen huvitatud elektriga liitumist korraldada.

Küsimused: Kui mina maksan elektriühendust ise kinni, kas siis kaasomanikuna ma ei tohi takistada teise kaasomaniku elektriliitumiskohta (kaasomand) kasutamist?
Kui mina maksan liitumist kinni, kas sell juhul on minul õigus nõuda naabrilt nende osa eest summa tagastamist minule?
Kuidas peaks käima liitumispunkti väljaehitamise summa jagamine?

Re: Elektriliitumine kaasomandis elamukrundile

08 Apr 2022, 23:03

Tere

Teie kirjeldusest nähtuvalt on loodud kaasomandis olnud kinnisasjale kortriühistu. Lisaks korterite eriomanditele, mis kuuluvad igale korteriomanikule ainuomandina, on ühised kommunikatsioonid, maja välisseisnad, katus, fassaad jms järkuvalt kaasomandis. Nii on kaasomandis ka elektriliitumine. Seega ei saa Te takistada teisel kaasomanikul liitumispunkti kasutamist, ent samas on Teil ka õigus liitumispunkti rajamisega seotud kulude hüvitamisele proportsionaalselt teise kaasomaniku mõttelise osa suurusega ühisest omandist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta