Auto ostujärgne purunemine ning pika remondi liisingumaksete kompenseerimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Auto ostujärgne purunemine ning pika remondi liisingumaksete kompenseerimine

04 Veebr 2022, 00:43

Tere,

Ostsin 2021 septembri algul ettevõttelt auto liisingusse, mis pakkus kaasa lisagarantiid auto rikke korral. Kuu aega hiljem läks auto katki ning on nüüd seal siiani, 4 kuud, remondis olnud. Remondi maksab ettevõte kinni, kuna lisagarantii katab selle.

Küll aga ostsin auto kasutamiseks ning viiest liisingu omamise kuust nelja eest olen tühja maksnud.

Probleem, mis autol oli, pidi kindlasti olema ennem ostu olemas, sest on selle autotüüpi tüüpviga, mis ajapikku järjest süveneb ning lõppeb auto mootori vahetusega, nagu siin läkski. Selle alusel arvan, et isegi ilma lisagarantiita oleks pidanud ettevõte kui auto müüa selle remondi kinni maksma, ja selle asenduse ajaks kuidagi kompenseerima.

Arvestades, et remondi aeg on nii tohutult pikk olnud, kas on alust midagi ettevõttelt sisse nõuda, a la nendepoolset liisingumaksete kompenseerimist sellel ajavahemikul või midagi?

Suur tänu juba ette!

Re: Auto ostujärgne purunemine ning pika remondi liisingumaksete kompenseerimine

04 Veebr 2022, 21:35

Tere

Lisaks asja parandamisele võib Teil olla tekkinud nõue kahju hüvitamiseks. Võlausaldaja võib lepingu rikkumise korral nõuda kahju hüvitamist, kui on täidetud eelkõige järgmised üldised eeldused (vt mh Riigikohtu 30. septembri 2015. a otsus tsiviilasjas nr 3-2-1-100-15, p 20):
• võlgnik on lepingut rikkunud (VÕS § 115 lg 1);
• võlgnik vastutab lepingu rikkumise eest (VÕS § 115 lg 1);
• võlausaldajale on tekkinud või tekib kahju (VÕS § 127 lg 1, § 128);
• kahju on hõlmatud rikutud lepingulise kohustuse kaitse-eesmärgiga (VÕS § 127 lg 2);
• kahju oli rikkumise võimaliku tagajärjena võlgnikule lepingu sõlmimise ajal ettenähtav, v.a kui kahju tekitati tahtlikult või raske hooletuse tõttu (VÕS § 127 lg 3);
• rikkumise ja kahju vahel on põhjuslik seos (VÕS § 127 lg 4).
Võlausaldaja võib kohustuse rikkumise korral kasutada eraldi või koos kõiki seadusest või lepingust tulenevaid õiguskaitsevahendeid, mida saab üheaegselt kasutada, kui seadusest või lepingust ei tulene teisiti. Eelkõige ei võta kohustuse rikkumisest tuleneva õiguskaitsevahendi kasutamine võlausaldajalt õigust nõuda kohustuse rikkumisega tekitatud kahju hüvitamist

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta