1. leht 1-st

1/2 kaasomandist ühe osa müümine

Postitatud: 05 Jaan 2022, 11:09
Tere!
Küsimus puudutab Nõmmel olevat elumaja, mis kuulub kahele perekonnale ja kummagi käsutuses on pool kahekordsest majast. Tegu on kaasomanikega,
kus majale ning õuealale on kehtestatud notariaalne kasutuskord.

Kas üks kaasomanik saab müüa talle kuuluvast kaasomandist veel omakorda pool (näites ülemise korruse, kus on väljast eraldi sissekäik, köök ja vannituba/WC ning kolm tuba) ja kas ta peab teise kaasomaniku käest selleks luba küsima?
Kas siis, kui üks kaasomanikest soovib talle kuuluvast osast veel 50% ära müüa tuleb teha uus notariaalne kasutuskord kogu majala või ainult sellele osale kaasomandist, mida täiendav poolitamine puudutab?
Kas uus notariaalne kasutuskord tuleb teha enne müügiga alustamist või tehakse see notariaalse ostu-müügilepingu käigus?
Kas meil tuleb oma plaanidest teavitada ka kohalikku omavalitsust?

Vastust ootama jäädes
Ilona

Re: 1/2 kaasomandist ühe osa müümine

Postitatud: 05 Jaan 2022, 22:42
Tere

Kaasomandi puhul ei kuulu kaasomanikele mingit konkreetset osa kaasomandi esemest vaid ainult mõtteline osa vastavalt kaasomandi osa suurusele. Omandiõiguse kuuluvust ei muuda ka kasutuskord.
Kaasomanik saab müüa osa talle kuuluvast mõttelisest osast. Selleks ei ole vaja kellegi nõusolekut, ent teine kaasomanik võib kasutada soovi korral ostueesõigust.
Notariaalne kasutuskord reguleerib vaid asja kasutamist ja kehtib ka uuele omanikule, ent siiski vaid eseme kasutamist reguleeriva meetmena. Seega ei ole võimalik müüa näiteks ühte korrust kaasomandis olevast majast vaid mõttelist osa kogu kinnisasjast.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist