1. leht 1-st

kaasomandi jagamine

Postitatud: 20 Okt 2021, 20:11
Tere!
Mul käsil õega kaasomandi jagamine kohtueelse kokkuleppe saavutamiseks. teine osapool kasutas venitamistaktikat ja saatis lõpuks kirja, millest sain teada et ta oli oma osa 1 kuu tagasi kinkelepinguga teinud oma tütrele mulle teatamata..Olen seda kinnistut hooldanud 28 aastat, teinud majas ja saunas hädavajalikke remonte, vahetanud katuse, aknad, uuendanud majade fassaade ,ehitanud juurdeehituse et veevärk majja tuua, ehitanud uued küttekolded ja palju muud,Ka kogu krundi hooldamine oli 28 aastat minu teha .Kuna maja oli eelnevalt 20 aastat(1993-2013a.) tühjana seisnud ja lagunes, siis 2013.a. teatasin tähitud kirjaga et soovin kaasomandi lõpetamist kuna hoonete säilitamiseks alustan remonditöid. Teine osapoool pole abistanud ega ühtegi senti panustanud väites pole raha. Töötasin 2-3 kohaga ja võtsin korduvalt erinevetest pankadest laene, mis nüüdseks makstud Remondisumma ulatub kümnetesse tuhandetesse. Kas uus kaasomanik on kohustatud mulle osa investeeringutest
kompenseerima või pean selle sisse nõudma eelmiselt omankult.
Nüüdseks soovin kaasomandi lõpetamist kohtus kuna uus omanik pole kinnistul käinud 20 aastast ega hakka kindlasti ka hoolima. Tal oli seda vaja kiire rahasaamise eesmärgil.

Re: kaasomandi jagamine

Postitatud: 21 Okt 2021, 18:58
Tere

Kaasomanik võib igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist. Seda ka uuelt kaasomanikult. Levinud ja üks lihtsam viis kaasomandi lõpetamiseks on olukord, kus üks kaasomanik ostab teise kaasomaniku osa ära ning saab seeläbi asja ainuomanikuks. Sellisel juhul pannakse neile kohustus maksta kaasomanikele nende osa välja rahas. Tavaliselt kasutatakse sellist viisi kaasomandi lõpetamiseks siis, kui kinnisasja ei ole võimalik tema olemuse tõttu jagada või kui jagamine ei ole kaasomanike suhteid arvestades mõistlik. See eeldab, et teised kaasomanikud annavad oma nõusoleku vastava lepingu sõlmimiseks. Samuti kinnistusraamatusse sellekohase kande tegemiseks, mille järgi kuulub kogu kinnistu ühele omanikule ning vastava kandega on kaasomand lõpetatud. Kaasomanikele, kes jäävad kaasomandi osast ilma, tuleb tagada kohene ja õiglane hüvitis. Õiglase hinna leidmiseks määratakse kaotatud omandi väärtus kindlaks võimalikult täpselt omandi kaotamise aja seisuga. Väärtuse määramiseks tuleb üldjuhul hinnata asja väärtust tervikuna ja sellest lähtuvalt arvestada tema mõttelise osa suuruse alusel välja kaasomaniku osa rahas. Kinnisasja kui terviku väärtusest kõrvalekaldumine kaasomanikele kuuluvate kaasomandi osade väärtuste kindlakstegemisel võib õigustatud olla näiteks olukorras, kus üks kaasomanik on enda poolt kasutatava kaasomandi osa väärtust näiteks kinnisasja parendades tõstnud.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist