Küsimused VÕL (võlaõigusleping) kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimused VÕL (võlaõigusleping) kohta

21 Sept 2021, 18:12

Tere,

Mul oleks paar küsimust VÕL ehk võlaõiguslepingu kohta:

Kinnisvara ostmise puhul uusarenduses sõlmitakse notariaalselt kinnitatud VÕL (võlaõigusleping), mille raames tasub ostja tehingu summast 15% ettemaksuna. Kui kortermaja saab valmis, sõlmitakse müüja ja ostja vahel AÕS (asjaõigusleping). Minu teada see peaks olema suht tavaline praktika uusrenduse korterite ostu-müügi tehnigute puhul, kui ma ei eksi. Kahjuks pole varasemalt sellega kokku puutunud.

Korterid antud uusrenduses olid eelmüügil juba aastal 2019, kuid hiljem oli eelmüük peatatud arendusettevõtte pankroti tõttu. On teada, et aastal 2019 mitmed korterid olid nö. broneeritud ja võlaõigusleping sõlmitud, millest ei ole taganenud ükski korteri ostnud inimene (tollel ajal müügiga tegelenud maakler on seda kinnitanud). Hetkel on müük uuesti alanud, kuid teise arendusettevõtte kaudu, kes on antud projekti välja ostnud paknkroti läinud ettevõtte käest.

Küsimus 1: Kas võib tekkida selline olukord, kui võlaõigusleping saab olema sõlmitud erinevate notarite kaudu ja erinevatega inimestega, vaid ühele ja samale korterile? Kas notaritel on olemas mingisugune andmebaas või register, kuhu kantakse informatsiooni koostatud võlaõiguslepingute kohta? Teisi sõnu, kas minul kui ostjal on olemas mingi juriidiline garantii, et erinevad notarid ei vormista võlaõigusleping topelt ühele ja samale korterile (näiteks üks leping 2019 aastal ja teine leping 2021 aastal)?

Küsimus 2: Kas on olemas avalik register, kust saaks infot juba sõlmitud võlaõiguslepingute kohta kindla kinnisvara objekti suhtes?

Küsimus 3: Nagu olen ülalpool kirjutanud, võlaõiguslepingu raames tasub ostja tehingu summast 15%. Kahjuks ma pole siiani lepingut näinud ja ei saanud sellega tutvuda. Küsiks ette, et kas ostjal tuleb võimalus juba sõlmitud võlaõiguslepingust taganeda ja saada makstud ettemaks tagasi? Või tavapraktika on selline, et lepingust taganemise korral makstud ettemaks jääb müüjale igal juhul?

Tänan Teid ette!

Re: Küsimused VÕL (võlaõigusleping) kohta

22 Sept 2021, 20:23

Tere

Eristada tuleb broneerimislepingut, mille alusel makstakse vaid broneerimistasu ja võlaõiguslikku kinnisasja ostu-müügi eellepingut, mille alusel tasutakse ettemaks, mis arvatakse hiljem müügisummast maha. Teie küsimuse puhul eeldan, et tegemist on eellepinguga. Kuna asjaõiguslepingut ei sõlmita, puudub avalik register, kust võiks teavet saada. Seega Teie kirjeldatud olukorras on oht olemas, et müüakse kaks korda sama korterit. See aga on lepingu rikkumine. Ostja õigused on kaitstud nõudeõigusega alusetu saadu tagastamiseks. Lepinguga on üks pool kohustunud müüma ja teine ostma. Kui üks neist oma kohustust ei täida, on tegemist lepingu rikkumisega. Alusetult tasutud raha on õigus alati tagasi nõuda. On tavapärane, et eellepingu alusel tasutu makstakse tehingu müüjapoolsetel põhjustel ära jäämisel tagasi. Enne lepinguga põhjalikult tutvumist ei soovita vastaja kindlasti millelegi alla kirjutada. Arusaamatuste korral olge julge küsima selgitusi tehingut tõestavalt notarilt.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta