1. leht 1-st

Kinkeleping

Postitatud: 29 Juun 2021, 09:47
Tere..
Olukord on järgmine. Minu vanaema ja vanaisa olid abielus ning neil on kolm last. Kogu kinnistu on vanaisa nimel. Vanaema suri jaanuaris ja pärand on siiani vastu võtmata. Testamenti teadaolevalt ei ole. Vanaisa on otsustanud, et soovib teha kinkelepingu minu, kui kõige rohkem abistanud lapselapse kasuks. Otsustatud on kinkida üks kinnistul asuv maja ja väike osa õuealast. Kinnistul asub kaks maja, õueala, mõned abihooned ja u 7 ha põllumaad. siit tuleb ka minu küsimus. Kas vanaisa saab üldse midagi ära kinkida? Olen aru saanud, et kui kinnistut kaheks ei jagata, siis saab ära kinkida vaid mõttelise osa ning samas oleksin pärijatega kaasomanik. Kui jagada kinnistu kaheks, siis kinkides ära ühe osa, oleksin mina selle osa ainuomanik? Praeguseks hetkeks olen elanud kinnistul asuvas majas 15 aastat ja seda oma kuludega üleval pidanud. Ei sooviks kinkelepingut vastu võtta, kui see jääks kaasomandisse. Kuidas oleks kõige õigem seda kinkelepingut teha?

Re: Kinkeleping

Postitatud: 30 Juun 2021, 05:12
Tere

Kui kinnisasi on soetatud abielu ajal, kuulub see abikaasadele ühiselt vaatamata sellele, et on registreeritud vaid ühe abikaasa nimele. Kuna vanaema ja vanaisa abikaasade ühisvara on jagamata, ei saa vanaisa oma osa võõrandada. Et vanaisa saaks müüa või kinkida oma osa abikaasade ühisvarast ja vanaema pärandist tuleb pärand siiski enne vastu võtta ja pärijate vahel jagada. Kirjeldatud olukorras saab kinnistut jagada vaid peale pärimistunnistuse väljastamist ja pärandvara jagamist. Kuni pärandvara jagamiseni kuulub vara kõigile kaaspärijaile, kes ei ole pärandist loobunud, ühiselt.
Seega, vältimaks kaasomanikuks saamist tuleks enne kinkelepingu sõlmimist moodustada kinkelepingu esemest eraldi kinnisasi, kui see on maakorralduslikult võimalik. Siinjuures saavad nõustada kohaliku omavalitsuse maaosakond maakorralduslike võimaluste osas ja notar pärimismenetluse ja kinkelepingu osas.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist