Krunitde vaheline rajatav tee (mõttelise osaga)

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Krunitde vaheline rajatav tee (mõttelise osaga)

28 Juun 2021, 19:52

Tere,

Mul on selline küsimus, et ostsin endale krundi. Lepingus on kirjas, et tee mis kruntide vahele tuleb, tuleb rajada kõigi osapooltega ühiselt. Tee kuulub siis mõttelise osana kõikidele kruntidele võrdselt. Osaliselt on ühe krundi omanik rajanud tee. Tee on rajatud august-september 2019, mina ostsin oma krundi septembris 2020. Tee on rajatud ühe omaniku enda poolt ning tal pole mitte ühtegi kuludokumenti ette näidata. Samuti tean, et osa asju, mille eest ta raha küsib on saadud tal ilma rahata (ehituspraht jms). Lisaks on ta eelnevalt rääkinud, et kui palju tee maksma läks, kuid nüüd kui ta raha nõuab on sellele summale lisandunud veel 1500€, kuigi ta ei ole teed täiendanud. Välja on toodud mingid kulutused, kuid näiteks seda mis sai teel olnud palkidest, et kuhu need läksid või kuhu nende eest saadud raha läks, seda kirjas ei ole. Ning samuti ei ole tee tegelikult hästi sõidetav, vaid on tehtud lihtsalt midagi, et tema pääseks oma krundile. 
Kas mina olen kohustatud maksma tee eest, kui tee on rajatud enne seda kui mina oma krundi ostsin? Või oleks ta pidanud sel ajal kui teed ehitas rääkima eelmise omanikga? 
Loomulikult saan ma aru, et kui oleks praegu olukord, kus ehitatakse teed ning ma tean, kuhu ja mille peale mingid kulud läheksid, siis ei oleks mingit probleemi seda raha välja maksta.


Ette tänades,
M.

Re: Krunitde vaheline rajatav tee (mõttelise osaga)

30 Juun 2021, 05:01

Tere

Teie küsimusest võib järeldada, et moodustatud on eraldi kinnisasi teealune maa, mis kuulub krundiomanikele ühiselt ja on selliselt kantud ka kinnistusraamatusse. Tekkinud on kaasomand kindlaks määratud mõtteliste osade suurustega. Küsimusest jääb arusaamatuks kas lisaks oma krundile müüdi Teile ka kaasomandis olev teealune maa.
Asjaõigusseadusest tuleneb põhimõte, et kui kaasomanik on teinud kulutusi, mis ei olnud vajalikud asja säilitamiseks, saab ta teistelt kaasomanikelt nõuda vaid nende kulude hüvitamist, milleks on teistelt eelnevalt nõusolek saadud ja mis on seejuures selged ja tõendatud. Seega tulnuks kinnistuomanikul enne tee ehitamise alustamist küsida nõusoleks kõigilt kinnistuomanikelt ja leppida kokku ka kulutuste hüvitamises.
Kuna olukord ei ole selge, foorumitingimustes ei ole võimalik asjaolusid täpsustada ja ilma asjaolusid täpsustamata ei ole võimalik anda teed ehitanud kinnisasjaomaniku nõudele hinnangut, soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes selleks veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta