Varjatud puuduse ning pretensioonide esitamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 17 Juun 2021, 10:54

Varjatud puuduse ning pretensioonide esitamine

17 Juun 2021, 11:00

Tere

2017 oktoobris ostsin omale korteri paneelmajja, kus oli just tehtud renoveerimistööd, ehitusprojekti alusel oli ka ühte seina freesitud ava ning WC/vannitoa planeering on muudetud (WC ja vannituba on üheks ehitatud). Meile kinnitati, et paberid kõik on korras ning puudusi pole, seda nii suusõnaliselt kui ka notari juures. Hetkel tuli välja, et korteril on esitamata kasutusteatis pärast ehitusteatise teostamist (seina freesimist). Pärast ühistuga suhtlemist leppisime kokku, et teostame ehitus-tehnilise ülevaatuse, kust tuli ka teisi puudusi välja (korteri välisuks ei ole tuletõkkeuks, avaneb väljapoole mitte sissepoole, püstakute ümber olev kipsplaat ei ole tulekindel jm).

Siitkohalt küsimus - kui kaua on minul õigus müüja poole pöörduda sellega, et tegelikkuses tema esitatud väited ei olnud õiged ning eeldada temapoolset lahendust probleemile (või siis finantseeringut juhul kui tööde teostamise planeerin ise)?

Lugupidamisega

Postitusi: 2103
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Varjatud puuduse ning pretensioonide esitamine

17 Juun 2021, 15:19

Tere

Ostetud asi peab vastama lepingutingimustele. VÕS § 217 lg 1 kohaselt peab üleantud asi vastama lepingutingimustele. Ostjale üleantav asi peab vastama lepingutingimustele, eelkõige koguse, kvaliteedi, liigi, kirjelduse jne osas. Ostja peab teatama asja lepingutingimustele mittevastavusest müüjale mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta asja lepingutingimustele mittevastavusest teada sai või pidi teada saama. Müüdud asja vastavust lepingutingimustele hinnatakse nii asja faktiliste omaduste kui ka õigusliku seisundi alusel, mis peavad vastama kokkulepitule. Asi peab oma faktiliste omaduste poolest olema vaba puudustest, mis vähendavad müüdud asja kasutusväärtust. Kuna Teie kirjeldatud asjaoludel on kinnisasjale tehtud ebaseaduslikke ümberehitusi, pidanuks müüja Teid sellest teavitama. Kui leiab tuvastamist, et asi ei vasta lepingutingimustele, tuleb müüjal oma kulul puudus kõrvaldada.
Edasise nõustamise saamiseks soovitan registreeruda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel https://hugo.legal/ Valida saab erinevate nõustamisviiside vahel, milleks on kohtumine juristiga kontoris (kontorid asuvad üle Eesti) või broneerida kontaktivaba video-, veebi- või telefoninõustamine.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Postitusi: 2
Liitunud: 17 Juun 2021, 10:54

Re: Varjatud puuduse ning pretensioonide esitamine

17 Juun 2021, 15:44

Tere

Tänan info eest. Kuid kas mul on õigus üldse enam pretensioone esitada, kuna tehing toimus oktoobris, 2017, ehk tehingu tegemisest on möödas 3 aastat ja 8 kuud.

Lugupidamisega

Postitusi: 2103
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Varjatud puuduse ning pretensioonide esitamine

18 Juun 2021, 10:04

Tere

Teie poolt jätkuküsimuses nimetatud asjaolud soovitangi välja selgitada individuaalse nõustamise käigus. Oluline on, millal Te puuduse esinemisest teada saite või sellest teada saama pidite. See aga sõltub asjaoludest, mida foorumis on võimatu hinnata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta