Naabri puud varjavad valgust

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Naabri puud varjavad valgust

20 Apr 2021, 07:48

Tere!

Minu naabril on oma aeda, minu maja köögiakendest umbes meetri kaugusele istutatud jasmiinid ja elupuud. Need olid istutatud juba ammu enne minu majaostu 3 aastat tagasi. Sain aru, et need olidki mõeldud selleks, et varjata naabrite (ehk siis minu maja elanike) vaadet nende aeda. Tänaseks on need puud kasvanud juba väga suureks. Elupuu varjab praktiliselt täielikult minu ühe köögiakna valguse. Jasmiinihekk on samuti kasvanud akna ülemisest otsastki kõrgemaks.

Kaks aastat olen palunud naabril aegajalt jasmiinihekki pügada. See lahendus on kuidagi ajutiselt aidanud (sest iga kord, kui hekk kasvab, pean teda uuesti paluma ja ta lõikab seda siis, kui talle tundub sobiv). Rääksime ka elupuu mahavõtmisest, aga ta pole seda siiani teinud.

Kuna minu maja alumise korruse elutuba on ilma akendeta, on köögiakendest tulev valgus seal ainsaks valgusallikaks. Ehk lühidalt, see, et aknatagune on varjavaid puid täis, on minu jaoks suur probleem, kuna esiteks pean pidevalt elektrivalgust kasutama ja lisaks ka kütet sees hoidma, sest pime ruum on väga jahe.

Mul on plaanis minna nendega uuesti rääkima, et saada seekord mingi püsiv lahendus. Teen pakkumise, et nad võtaks aknataguse metsa maha ja paneks oma aeda, minu majast paari meetri kaugusele püsti mingi tarataolise lahenduse, mis iseenesest sobiks ka nende privaatsusprobleemi lahendamiseks paremini. Olen nõus isegi selle püstitamise kuludest poole enda kanda võtta.

Aga soovin enne teada, juhuks kui nad keelduvad, millised on minu õigused ja võimalused? Kas mul oleks lootust selles küsimuses saada abi linnavalitsusest, mingist komisjonist, kohtust?

Olen teadlik Asjaõigusseaduse § 89-st, mis on selliste probleemide lahendamisel aluseks, aga ma ei saa aru, kas see rikkumine kuulub nende hulka, mille naaber on kohustatud kõrvaldama, või nende hulka, mida ma olen sunnitud taluma?

Re: Naabri puud varjavad valgust

29 Apr 2021, 09:41

Tere

Esmalt tuleb selgitada, kas Teie valgust varjavad puud kasvavad naabri kinnistul või on istutatud kruntide piirile. Kui tegemist on piirile istutatud puudega, kuulubad need AÕS § 150 kohaselt naabritele ühiselt, seega ka Teile. Kui tegemist on siiski naabri kinnistul kasvavate puudega, tulewks vaadata piirkonna detailplaneeringut. Sageli on detailplaneeringus ära toodud kui kõrge tohib olla piirkonna haljastus ja kui lähedale krundi piirile seda rajada tohib.
Kui ka detailplaneeringust probleemi lahendamisel abi ei ole, saate nõuda puude kärpimist või eemaldamist naabrusõiguse sätetele tuginedes. Nimelt AÕS § 144 alusel on kinnisasja omanikul õigus nõuda, et naaberkinnisasjale ei püstitataks või seal ei säilitataks rajatist või seadeldist, mille suhtes on alust eeldada, et see tekitab keelatud mõjutuse tema kinnisasjale. Praegusel juhul on kahjulik mõjutus juba toimunud. Kui rajatis või seadeldis on püstitatud kooskõlas seadusega, on õigus nõuda rajatise või seadeldise eemaldamist ainult pärast keelatud mõjutuse tegelikku toimumist. Viidatud säte annab Teile õiguse nõuda puude kärpimist ja eemaldamist vaatamata asjaolule, et need kasvavad naabri krundil ja on kooskõlas detailplaneeringu nõuetega, kuna kahjulikud mõjutused on juba toimunud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta