Planeeringute mõju kinnistule.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Planeeringute mõju kinnistule.

07 Veebr 2011, 12:38

Tervitus.
Minu probleem järgmine. Minule kuuluva kinnistu vahetusse lähedusse püstitati tuulepark. Selle kavandamise käigus tehti mulle selgeks, et tuulegeneraatorite püstitamiseks vajalik kaitsevöönd ulatub minu kinnistule kuid ei ulatu hoonete ja õuemaani. Nüüd on aga omavalitsustel plaanis ühisplaneeringuga suurendada nimetatud tuulegeneraatorite kaitsevööndit selliselt, et see kataks minule kuuluva kinnistu täielikult. Selline samm võtaks minult võimaluse oma kinnistul igasuguseks arendustegevuseks ja nulliks täielikult kinnistu väärtuse. Kas ja millised on minul võimalused oma huvide eest seismisel ?

Re: Planeeringute mõju kinnistule.

30 Mai 2011, 16:50

Üldplaneeringule laienevad kõik planeerimise põhimõtted, mille seas on muuhulgas koostamise avalikkus, et huvitatud isikute suhtes oleks tagatud nende kaasamine, õigeagne informeerimine ja võimalus kaitsta oma huve planeeringu koostamise käigus. Üldplaneeringu puhul on kavatsetavatest üldplaneeringutest ja juba algatatud planeeringutest informeerimise kohustus pandud kohalikule omavalitsusele. Vastavalt PLS § 16 lg 1 p-le 4 koostatakse üldplaneering muuhulgas koostöös planeeritava maa-ala elanike ja teiste huvitatud isikutega. Tulenevalt § 16 lg-st 8 võib planeeringu koostamise ajal iga isik esitada ettepanekuid ja vastuväiteid planeeringu kohta. Seega lasub eeltoodust tulenevalt kohalikul omavalitsusel kohustus ära kuulata ja võtta planeeringu koostamisel arvesse puudutatud isikute seisukohti.
Kui planeering on juba vastu võetud ja avalikule väljapanekule pandud, siis on avaliku väljapaneku jooksul samuti igal isikul õigus esitada ettepanekuid ja vastuväiteid planeeringu kohta.
Kui planeering on juba kehtestatud (vastu võtmine ja kehtestamine on erinevad protseduurid), on igal isikul vastavalt PLS § 26 lg-le 1 ühe kuu jooksul õigus planeeringu kehtestamise otsuse vaidlustamiseks pöörduda kohtusse arvates päevast, millal isik sai teada või pidi saama teada planeeringu kehtestamisest.

Üheks võimaluseks oleks nõuda kohalikult omavalitsuselt kinnisasja väljaostmist. Aluse selleks annab planeerimisseaduse § 30, mille kohaselt kohalik omavalitsus on kohustatud kinnisasja omaniku nõudel omandama olemasoleval hoonestatud maa-alal asuva kinnisasja või selle osa kohese ja õiglase tasu eest, kui kehtestatud detailplaneeringuga või detailplaneeringu koostamise kohustuseta ala kehtestatud üldplaneeringuga nähakse ette kinnisasja või selle osa kasutamine avalikult otstarbel või oluliselt piiratakse kinnisasja senist kasutamist või muudetakse see võimatuks.

Vasta