Hüpoteegi kustutamine ilma hüpoteegipidajata

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 17 Veebr 2021, 14:57

Hüpoteegi kustutamine ilma hüpoteegipidajata

17 Veebr 2021, 17:10

Tere!

Küsimus seoses hüpoteegi kustutamisega - aastaid tagasi sai võetud kinnisvara tagatisel laen ühest krediidiasutusest. Rahaline kohustus sai tasutud aastal 2018, kuid kuna tol korral otsustasin hüpoteegi jätta.
Hetkel plaanis kinnisvara müüa. Proovisin mitmeid kordi saada ühendust hüpoteegipidajaga, et kokku leppida hüpoteegi kustutamine, aga tulutult. Hüpoteegipidajaga ei ole võimalik ühendust saada.
Kuidas hüpoteek eemaldada ilma teise osapooleta?

Postitusi: 2062
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Hüpoteegi kustutamine ilma hüpoteegipidajata

25 Veebr 2021, 19:18

Tere

Kui laen on tagasi makstud, ei tähenda see automaatselt hüpoteegi lõpetamist. Hüpoteek lõpeb kande kustutamisega kinnistusraamatust, mitte tagatava nõude lõppemisega. Hüpoteegi olemasolu ei takista kinnisasjaga edasiste tehingute tegemist – näiteks kinnisasja müüki, kuid ilma hüpoteegipidaja osaluseta tehingus hüpoteek ei lõppe ega muutu. Seetõttu kaasavad müüja ja ostja näiteks hüpoteegiga koormatud kinnisasja müügiks tehingusse reeglina ka hüpoteegipidaja. Sõltuvalt sellest, kuidas rahastab ostja kinnisasja ostu, võib olla otstarbekam hüpoteegi lõpetamise asemel see hoopiski loovutada ostja laenuandjale või kui ostja peaks kasutama müüjaga sama laenuandjat, siis muuta vaid hüpoteegiga tagatavaid nõudeid. Kui hüpoteeki üle võeta ei soovita, on võimalik nõuda hüpoteegi kustutamist, tavaliselt teevad hüpoteegipidajad seda vastutulelikult. Kui aga, vaatamata hüpoteegiga tagatud nõude lõppemisele ja kinnisasja omaniku vastavale taotlusele, hüpoteegipidaja hüpoteeki ei kustuta, saab nõude esitada kohtu kaudu.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta