Eelmärge kinnisasja omandiõiguse tagamiseks

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 09 Veebr 2021, 16:17

Eelmärge kinnisasja omandiõiguse tagamiseks

09 Veebr 2021, 16:42

Tekkiva kinnistu võõrandamiseks sõlmiti võlaõiguslik müügileping, milles lepiti ka omandiõiguse tagamiseks eelmärke seadmine Kinnistusraamatusse. Ostja taganes enne Põhilepingu sõlmimist tehingust kirjaliku taganemisavaldusega, aga ei anna nõusolekut eelmärke kustutamiseks. Võlaõigusliku müügilepingu alusel ostja makstud summa tagasimaksmise osas on vaidlus, kuna osa sellest kulutati ostja soovide kohaselt kinnistu moodustamise toimingutele ja müüja soovib selle eest kompensatsiooni.

Kas tehingust taganemisega kaotab isik, kelle kasuks omandi üleandmise tagamise eelmärge on seatud, ka õiguse AÕS § 63. lg (3) ja (5) alusel (taganemisavalduse kuupäevast) hilisemate kannete kustutamist nõuda?

Postitusi: 2058
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Eelmärge kinnisasja omandiõiguse tagamiseks

16 Veebr 2021, 21:15

Tere

Kirjeldatud olukorras on lepingus ilmselt kokku lepitud millal ja millistel tingimustelomandiõigus üle läheb. Tavaliselt on selleks lepingu kohase täitmise tingimus. Kui lepingut täidetud ei ole vaid on sellest taganetud ei saa olla nõuet ka omandiõiguse üleandmiseks ja sellekohane eelmärge tuleb kustutada. Kokkuleppe mittesaavutamisel on võimalik nõuda nõusolekut ka kohtu kaudu, seejuures viisil, et jõustunud kohtuotsus asendab lepingupoole tahteavaldust.
Kas, mida ja millises summas teisele poolele hüvitada tuleb, tuleneb poolte vahel sõlmitud lepingust.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta