Erikasutuskord korteriomandi juurde kuuluva kaasomandis oleva maa osas

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 01 Veebr 2021, 20:51

Erikasutuskord korteriomandi juurde kuuluva kaasomandis oleva maa osas

01 Veebr 2021, 21:04

Tere,

Mulle kuulub korteriomand kahe korteriga majas. Naabrile kuulub 42% ja mulle 58% mõtteline osa maast. Majas on meil nö. ühises kasutuses keldisse viiv trepp, läbikäidav ruum, mis on nende korteri all ja teine ruum, kus on veemõõtjad ja mis asub meie korteri all. Samuti trepp mis viib mõlema korteri juurde ja treppi ümbrus, kuhu naabrid tegid meie nõsolekul endale duši nurga.
Kas maja alune maa tuleb kummagi korteri mõttelise osa arvutamisel arvesse võtta? Kuna majas on korterid täiesti eraldi, ainuke ühine sein mis kortereid lahutab on meetri laiune. Ülejäänud on kelditrepi koridor. Kaks keldri ruumi, kuhu mõlemad naabrid pääsevad on minimaalne ja selle kasutuse osas vaidlusi ei ole. Muuta midagi pole ka võimalik. Esialgse plaani kohaselt, mille maamõõtja koostas jättis ta maja aluse maa, korteritele kuuluva mõttelise osa arvutamisel, välja. See aga naabrile ei sobinud. Tema soov on iga hinna eest nihutada kasutuspiire nii, et meile jääks maja esine, tänava äärne pool ja temale maja tagune hoovi pool.
Mu lugesin, et kokkulepe asja kasutamise osas ei muuda veel kaasomanikku kasutatava asja reaal osa ainuomanikuks aga kuna me kardame, et naaber jätkab ükskõk missuguse kasutuskorra allkirjutamisel meie terroriseerimist ja kiusamist siis soovin teada kuidas senine kohtupraktika on taolisi vaidlusi lahendanud.

Ette tänades

Postitusi: 2063
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Erikasutuskord korteriomandi juurde kuuluva kaasomandis oleva maa osas

08 Veebr 2021, 08:05

Tere

Kui korteriomanikud on sõlminud omavahelise kasutuskorra, kehtib see vaid kaasomandi kasutamise kohta ja ei muuda kaasomanike omandi suurust. Seetõttu on võimalik kokku leppida vastavalt kaasomanike tahtele ning seejuures ei pea lähtuma kaasomandimõtteliste osade suurusest. Kui kokkulepe on vormistatud lihtkirjalikult, kehtib see kokkuleppe sõlminud kaasomanike omavahelistes suhetes. Kui soovitakse, et kokkulepe kehtiks ka õigusjärglaste suhtes, tuleks see vormistada notariaalselt. Kaasomandis oleva elamu puhul kaasomanike kasutuskorrana koos kinnistusraamatusse kandmisega, korteriomandite puhul erikasutusõiguse seadmisega. Kaasomandi kasutamine peaks toimuma kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, lahendab vaidluse kohus võttes arvesse konkreetseid asjaolusid ja kõigi kaasomanike õigustatud huve.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta