Kasutuskord/ Tehingu takistamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kasutuskord/ Tehingu takistamine

07 Jaan 2021, 22:13

Tere

Asi selles, et kui on seatud notariaalne kasutuskord, mis on ka plaanil ära märgitud, lepingus on ka kirjas, et lepingu plaani lisa on lepingu lahutamatu osa.
Kas ma saan õigesti aru, siin mina saan lähtuda plaanil märgitud aladest, mitte lihtsalt lepingusse kirjutatud mõtteliste osade suurusest. Või tuleb neid mõlemaid koos vaadata?
Kuna ennem kui mina (pärija) sain dokumentidele ligi, on tehtud minu hinnangul pettusi.
Ennem asjaõigusliku lepingu sõlmimist oli võlaõiguslik leping, mis hiljem muudeti asjaõiguslikuks.
Võlaõiguslikul lepingul oli samuti plaani lisa, kus oli märgitud ära müüdavad alad/esemed.
Aga seal ostja pool teostati juba pettust (ostja edastas kõik vajalikud dokumendid ostu/müügi lepingu sõlmimiseks notarile), millest müüa ei saanud aru, müüa sai aru plaanil märgitud piiridest, mitte märgitud pindaladest, st ühe müüdava ala pindala kirjutati suuremaks kui see tegelikult plaanil oli. Tundub ebausutavana et plaanil saab peaaegu poole pindalaga eksida.
Kuna võlaõigusliku lepingu muutmine asjaõiguslikuks lepinguks toimus volikirja alusel, st ostja esindas müüjat notaris. Selle sama volikirja alusel tehti pettus mõned aastad hiljem. Ja nüüd eemaldati katastrist 1000m2 maad, tolles lepingu ühes punktis oli kirjas, et kõik kaasomanikud loovutavad võrdses osas oma mõttelist osa TASUTA. Täna kinnistusregistrit vaadates on katastrist eemaltatud see 1000m2, aga kannete järgi osasuurused ei ole muutunud, samuti tundub kahtlane, miks teised kellele kasutuskorra järgi kus eraldati osa katastrist kasutus õigust ei olnud, oleks pidanud oma osa niisama ära andma.


Selle tulemusel kas saab üks kaasomanikest täna väita et tema piirid asuvad nüüd hoopis teisekohapeal, kui algses ostu/müügilepingus ja plaaniliselt seatud kasutuskorras?


Tänud

Re: Kasutuskord/ Tehingu takistamine

14 Jaan 2021, 18:50

Tere

Kogu lepingut tuleb vaadata tervikuna. Kui lepingus on märgitud plaan selle lahutamatu osana, see nii ka on.
Kui nüüd ostja on tehingus eksituses olnud ja tegelikult ostetud ese lepingu tingimustele pindalalt ei vasta, on ostjal õigus oma õigusi kaitsta. Eelkõige võiks siin soovitada hinna alandamise nõuet proportsionaalselt vähem saadud asjaga ning enammakstud ostusumma tagastamist.
Siiski soovitan Teil enne lõplikku otsustamist pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes selleks eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/ Valida saab erinevate nõustamisviiside vahel, milleks on kohtumine juristiga kontoris (kontorid asuvad üle Eesti) või broneerida kontaktivaba video-, veebi- või telefoninõustamine.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta