kaasomandis oleva ebaseadusliku hoone seadustamine?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomandis oleva ebaseadusliku hoone seadustamine?

12 Juul 2020, 21:21

Tere!
Meil selline mure, meile kuulub pojaga 50% kaasimandist(omakorda meil kahepeale ühisomandis),
teine pool kuulub naabrile. Samuti kuulub meile kaasomandina 50% kõrvalkinnistust ja seal asub üks abihoone(kuur ja saun), mis on täiesti seadustamata, ehitusregistrisse kandmata
projekt oli 2000 aastal aga jäi kinnitamata.
Meie pojaga soovime dokumentatsiooni korda teha, tellida ehitise auditi ja hoone seadustada,või vajadusel lammutada.
Naaber leiab, et teda see ei huvita ja tema tasuma ei pea selle eest!
Samuti veel küsimus selle sama seadustamata hoone kohta, 2015 aastal leidis naabrimees, et vaja saunakeris välja vahetada, tegi selle töö koos sõpradega nö ära.
Sauna kerise väljavahetamise eest tegin talle 200€ pangaülekande, paari kuu pärast süttis saun põlema, päästeamet koostas akti, milles tuvastas küttekonstruktsiooni puuduse. Tulekahju tagajärjel hävis hoone 20% ulatuses.
Küsimus kas saame kohtu kaudu välja nõuda meile tekitatud varalise kahju ja lisaks kas saab sundida teist kaasomanikku ehitise dokumente korda tegema ja ka selle eest tasuma?
Juhul kui maksame ise ehitise auditi jms tööd, kas saame selle kiirmenetluse korras või kohtuga välja nõuda?
Tänud ette,

Re: kaasomandis oleva ebaseadusliku hoone seadustamine?

17 Juul 2020, 21:30

Tere

Seadus näeb ette, et kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppel ja üksmeeles. Kaasomandi eseme korrashoiuks vajalikud kulud kaetakse vastavalt kaasomandi osa suurusele.
Teie küsimusest tuleneb, et oleteolnud teise kaasomaniku tegemistega kursis, olete temapoolsed tööd heaks kiitnud ja neid isegi finantseerinud. Kui tegemist on ühise otsusega teostada tööd just sellisel viisil, jaguneb ka vastutus juhtunu eest võrdselt ja vastaja ei näe, vähemalt mitte küsimuses kirjeldatu põhjal, võimalust kahjunõude esitamiseks.
Kui ehitis on püstitatud kaasomanike ühise otsuse alusel, mitte ühe kaasomaniku omavoli tagajärjel, tuleb ka dokumentatsioon nõuetega vastavusseviia ühiselt. Vajadusel saab teiselt kaasomanikult kohtu kaudu nõuda teatud tahteavalduste tegemist. Kas aga seepraegusel juhul on vajalik ja otstarbekas, saab hinnata vaid individuaalsel õigusnõustamisel kõiki asjaolusid kogumis hinnates. Soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta