Kaasomandi väärtuse kahjustumine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 09 Mär 2012, 17:39

Kaasomandi väärtuse kahjustumine

15 Apr 2020, 20:24

Küsimus selle kohta, et kui naaber ei ole suutnud kolme aasta jooksul kaasomandisse kuuluva elamu katust parandada ja seal on tekkinud oluline kahjustus kinnisvarale, siis mida saan sellisel juhul ette võtta? Millised oleksid need abinõud, kas peaksin alustama hagi esitamisega? Olemas on kolme aasta eest tehtud pildid katusest ja puitkonstruktsioonidest. Kuna naaber ei ole midagi remontinud ega aastaid kütnud oma korterit, siis on oht, et ka meie pool võib lagunema hakata.

Postitusi: 1937
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomandi väärtuse kahjustumine

20 Apr 2020, 12:51

Tere,

Kaasomandi puhul kuulub kogu ese omanikele ühiselt võrdeliselt nende mõtteliste osade suurusega. Näiteks maja katus on ühine, sõltumata sellest, kelle kasutada oleva kaasomandi kohal see asub. Maja korrashoid on kõigi kaasomanike kohustus. Korrashoiukulud kantakse vastavalt oma omandiõiguse mõttelise osa suurusele. Samas peab ka maja remondi otsused vastu võtma kaasomanike enamuse otsusega ning üks kaas­omanik saab teha teiste nõusolekuta vaid hädapäraseid ja maja säilimist tagavaid töid. Seega võite nõuda teiselt kaasomanikult tema kohustuse täitmist või katuse ise ära remontida ja teisele kaasomanikule rahalise nõude esitada.
Kui kaasomanikud on passiivsed, saab üks kaasomanik teha ettepaneku kaasomandi lõpetamiseks. Nõude saab esitada ka kohtu kaudu. Kaasomandi lõpetamisel asi müüakse tervikuna ja raha jagatakse või pannakse ühele kaasomanikule kohustus teiste osad välja osta.
Kaasomandi väärtuseväljaselgitamisel saab arvestada ka kaasomanike panuseid ja mitte lihtsalt jagada raha kaheks mõtteliste osade suuruse järgi. Maja väärtus on ju ühe kaasomaniku töö ja raha toel tervikuna tõusnud, mille tõttu on ka hoone väärtus kõrgem. Kui üks kaas­omanik on tasunud teiste eest remondirahasid, on eelnimetatud ju alusetult säästnud ja raha võrdsel jagamisel oleks nad teise kaasomaniku arvelt alusetult rikastunud.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta