MUL ON KÜSIMUS MAA OMANDIÕIGUSE KOHTA.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

MUL ON KÜSIMUS MAA OMANDIÕIGUSE KOHTA.

06 Veebr 2011, 22:54

Paarismaja omanike kasutuses olid maatükid vastavalt siis 4ha ja 2ha. Mõlemal oli maa välja ostmata. Omanik, kellele kuulus 2ha, müüs oma majaosa ära ja uus omanik ostis välja ka maa 2ha ja sellele lisaks veel mitu hektarit juurde. Aga osa sellest juurdeostetavast maast kasutas teine omanik. Tal oli sinna rajatud aed s.h õunapuud ja marjapõõsad. Vald aga mõõtis maa välja nii, et uus omanik sai endale paremad ja kõrgemad kohad s.h ka teise pargi ja aia, aga teisele jäid soised ja madalad alad. Kuna ka teisel poolel vahetus omanik kinkelepingu teel, siis ostis too selle mõõdetud 4ha maad välja.
Küsimus siis, et kas vallal oli õigus niimoodi käituda, et lihtsalt võttis teise inimese rajatud aia ja pargi ning mõõtis need välja uuele omanikule ilma maa tegeliku kasutaja nõusolekut saamata, mis sellest, et tal oli maa välja ostmata?
Kas on mingi võimalus oma aed ja park tagasi saada ja ka osa paremat maad?

Re: MUL ON KÜSIMUS MAA OMANDIÕIGUSE KOHTA.

07 Veebr 2011, 10:01

Kindlasti saate kohtu kaudu tõendada, et olete vara parandamiseks kulutusi teinud. Peate dokumentaalselt tõendama , et vara paremustamised on tehtud teie rahade ja vahenditega. Siia võite kaasata ka tunnistajd, kes tõendavad teie töö tegemist või ehitusmaterjalide soetamist.
Samas soovitan teil taotleda kohtul teha esialgne vara õigusakaitse - vara võõrandamise vastu kohtumärge. S.t vara ei saa omanik kuni kohtuotsuse tegemiseni müüa, kinkida vm viisil koormata.

Vasta