Küsimus korteriühistuseaduse ja asjaõiguse vallas.

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 08 Apr 2019, 13:08

Küsimus korteriühistuseaduse ja asjaõiguse vallas.

08 Apr 2019, 13:23

Meil on kinnistul kaks maja, milles kummaski on 4 ridaelamut (korteriomandid). Korteriühistu loodi meil seadusega riigi poolt, kuid juhatus valitud alles mõned kuud tagasi.
Sellel talvel esinesid läbijooksud pea kõigil katustel ja kerkis esile katuse remondi/renoveerimise vajadus. Ühistul selleks vahendid puuduvad ning laenuks me ei kvalifitseeru. Odavam remont annaks võimaluse ainult hädaabi lahenduseks, mis ka üpris kulukas ning pealegi ajutine. Samuti on tegemist väikese ühistuga ja kõigil soovid ning võimalused erinevad ning samas potentsiaalsed kulutused suured. Minu küsimus on järgmine, et kas ühistu liikmed saavad seadusega kooskõlas kokku leppida, et katus on igaühe enda oma ning vastutusala, mis annaks võimaluse kõigile leida endale sobiv ja jõukohane lahendus? Kui see on võimalik, siis millist vorminõuet tuleks järgida? Kas piisab üldkoosoleku otsusest, põhikirja muudatusest või aitaks notariaalne kokkulepe/kasutuskorra määramine.
Ridaelamute katused on ka eraldatud ning tehniliselt ei peaks üksteist mõjutama. Mina ei tahaks kasutada ajutist hädaabi varianti, vaid tahaks asja ikkagi korda teha ja oma vahenditega. Samas jääb praegu sellise kokkuleppeta oht, et mõni naaber või tulevane uus omanik pöördub oma nõudega ikkagi ühistu vastu ja mina pean lisaks enda katusele kinni maksma ka kellegi teise katuse renoveerimise.

Postitusi: 1655
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Küsimus korteriühistuseaduse ja asjaõiguse vallas.

12 Apr 2019, 18:31

Tere,

Korteriomand koosneb eriomandist ja kaasomandist. Kokkuleppel võivad korteriomanikud eriomandi kokkuleppega anda osa kaasomandist eriomandi koosseisu. Nii võite ka kokku leppida, et iga korteriboksi kohal olev katus on selle korteri eriomandi osa. Eriomandi kokkulepe peab olema vormistatud notariaalselt ja kantud kinnistusraamatusse. Täpsemalt saate lugeda Korteriomandi- ja korteriühistuseadus § 9 https://www.riigiteataja.ee/akt/109052017015?leiaKehtiv

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta