Maja jagamine (lahutus)

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maja jagamine (lahutus)

27 Juul 2011, 18:39

Hakkame mehega lahutama. Maja on plaanis ühisomandiks vormistada, st et pangalaen pooleks ja maja pooleks, mina kahe lapsega jään majja. Kui maja pooleks ja pangalaen pooleks kas siis on seadusega ette nähtud, et ka maja nn halduskulud (küte, maja kindlusuts jne) lähevad pooleks? Kui kindlat seadust ei ole ja ma saan ise mehega kokkueleppele, siis kus tuleks see vormistada? Kui maja pooleks siis mis õigused on mehel, kas on õigus tulla oma nn poolde majja sisse elama? Millega tuleb veel arvestada, mida ma ei oska küsida. Ette tänades.

Re: Maja jagamine (lahutus)

29 Juul 2011, 11:47

Teie vara ongi praegu ühisomandis - abielu jooksul soetatud vara on ühisomand. Kui vara lahutatakse, siis tekib kaasomand. Kaasomandi puhul on kaasomanikel õigus oma vara kasutada, vallata ja käsutada vastavalt asjaõigusseaduse järgi. Teie lahutatud abikaasa võib majja elama tulla ja oma vara enda äranägemise järgi kasutada. Siin peab arvestama, et ta võib ka oma majaosa üürile anda.

Halduskulud kannab ikka see isik, kes teenuseid tarbib. Kui Teie jääte majja koos lastega elama, siis halduskulud kannate Teie. Samas on Teil õigus nõuda abikaasalt lastele elatist. Elatise nõudesse saate kanda ka halduskulud, seda küll proportsionaalselt kulutustele.


Vastas Krista Paal

Vasta