Kasutusluba ja veevarustuse liitumistasu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kasutusluba ja veevarustuse liitumistasu

08 Dets 2017, 10:24

Ostsin hiljuti maja, millele on väljastatud kasutusluba 7 aastat tagasi.
Kasutusloas on märked "vesi: võrk" ja "kanalisatsioon: võrk". Kasutusluba on väljastatud isikule, kellelt maja ostsin.

Tehniliselt on vesi ja kanalisatsioon ühendatud tsentraalse torustikuga ja toimib. Tõenäoliselt on ühendamine teostatud enne kasutusloa väljastamist ning maja üle-eelmise omaniku(kes maja ehitas) poolt.

Nüüdseks on selgunud, et tegelikkuses on kohalikule vee-ettevõtjale tasumata vee- ja kanalisatsioonivõrguga liitumise tasu. Seetõttu puudub ka kehtiv teenusleping ning vee-ettevõtja igakuiseid arveid ei esita.

Küsimused:
1. Kas kohalik vee-ettevõtja saab minult nõuda liitumistasu tasumist ja selle mittetasumisel teenindamine lõpetada kuna puudub kehtiv teenusleping?
2. Kas minul on võimalus maja müüjalt nimetatud liitumistasu välja nõuda?

Olen maja ostnud heas usus, et tulenevalt kasutusloa olemasolust on kõik tehnilist laadi teemad korras.

Re: Kasutusluba ja veevarustuse liitumistasu

18 Dets 2017, 14:01

Tere,

Kui Te olete ostnud varjatud puudusega maja, on Teil õigus müüjalt nõuda selle kõrvaldamist. Juhul kui ostja nõuab müüjalt puuduse likvideerimist ja müüja seda mõistliku aja jooksul ei tee, võib ostja asja ise parandada või tellida paranduse ning pärast kulutuste katmist nõuda müüjalt tehtud kulutuste hüvitamist. Sama kehtib ka liitumistasu kohta, kui müüja ei ole Teid liitumislepingu puudumisest eelnevalt informeerinud.
Kui müüja keeldub hiljem kulutuste hüvitamisest, on ostjal õigus pöörduda nende väljamõistmiseks kohtusse. Kulutused peavad olema vajalikud, põhjendatud ja tõendatavad.
Alternatiivina eelmisele lahendusele, mil ostja ise kõrvaldas puuduse(d), on ostjal õigus kasutada ka lepingust taganemise õigust. Kui ilmneb, et müüja on lepingut rikkunud ja ostja on sellest müüjat teavitanud ning asja parandamine või asendamine pole võimalik või ka ebaõnnestub või kui müüja keeldub asja parandamast või asendamast või ei tee seda mõistliku aja jooksul pärast talle lepingutingimustele mittevastavusest teatamist, on tegemist müüjapoolse olulise lepingutingimuste rikkumisega.Kui eluruumil puudub liitumisdokumentatsioon vee tarbimiseks, ehkki ostu-müügilepingus on liitumise olemasolu kinnitatud, ei vasta see lepingutingimustele. Kui müüjat on sellest teavitatud ning ta ei paranda asja või hoopis keeldub sellest, võib ostja esitada müüjale taganemise avalduse. Taganemisavalduse esitamine peab samuti toimuma mõistliku aja jooksul, sest kui seda ei tehta, võib tekkida risk, et mõistlik aeg lepingust taganemiseks võib ka mööduda.
Seega on Teil puudusega maja ostnuna valida erinevate nõuete vahel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta