Kaasomandi jagamisest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi jagamisest

10 Juul 2011, 22:30

Ostsime eks-elukaaslasega krundi kaasomandisse (50% ja 50%) kooselu ajal nüüdseks oleme lahku läinud (polnud abielus). Krundi ostuks võtsime laenu ja omafinantseeringu osa tasusin mina. Eks on siiani (ca 3 aastat) laenumakseid tasunud. Kuna kooselu lõppenud, siis tuleb see krunt nüüd maha müüa. Hetke kinnisvara hindade juures aga toimub müük tõenäoliselt kahjumlikult. See mis peale pangale laenu tagasimakseks järgi jääb- jagame pooleks kuid see pool summast ei kata seda summat, mille mina tegin laenu sissemakseks. Eks ei ole nõus proportsioonis mulle suuremat summat tagastama. Kas saan kohtu kaudu oma suurema panuse eest suuremat osa tagasi nõuda ? Näit. alusetu rikastumise vms alusel ?
Et asi selgem oleks, siis toon ka numbrid EEK-ides. Laenu summa 1 000 000 kr., mina tegin sissemaksu omafinatseeruinks 450 000. Eks on maksnud 3 aasta jooksul laenumaksetena (koos intressidega) kokku ca 95 000 kr. Kui krunt õnnestuks praegu müüa ca 1 200 000 kr eest, siis peale laenu tagastamist pangale jääks kummalegi ca 125 000 kr. Mina olen selgelt hävingus ja tema jaoks isegi nagu tulus projekt.
Aidake palun, kas on mingi paragrahv, millele toetudes saaksin oma panuse suurusest lähtuvalt suurema osa tagasi nõuda ?

Re: Kaasomandi jagamisest

13 Juul 2011, 17:46

Kui omavahelisel kokkuleppel ei õnnestu krundi müügist saadud raha õiglaselt jagada, siis tuleb tõesti vaidluse lahendamiseks pöörduda hagiga kohtusse. Kohtusse hagi esitamiseks on vajalik tõendada, millised on küsimuse esitaja poolt makstud summad, st peavad alles olema raha maksmist tõendavad dokumendid. Ilmselt kajastub maksmine ka krundi ostum-müügi lepingus, mis on notariaalselt sõlmitud. Kohtusse hagiga pöördumise aluseks võib tõesti olla väide, et nn eks püüab alusetult rikastuda. Tugineda saaks VÕS §-le 1041, mis sätestab, et Isik, kes on täitnud teise isiku kohustuse, olemata selleks õigustatud ega kohustatud, võib isikult, kelle kohustuse ta täitis, nõuda täitmiseks tehtud kulutuste hüvitamist niivõrd, kuivõrd see isik on kohustusest vabanemise tõttu rikastunud ajal, mil ta tema vastu kulutuste hüvitamise nõude esitamisest teada sai või teada saama pidi. Hagi esitamiseks on otstarbekas pöörduda advokaadi poole.

Re: Kaasomandi jagamisest

15 Juul 2011, 23:58

Tänan väga info eest. Täpsustuseks küsin veel, kas pean ka ajalimiidiga arvestama (nõude esitamise õiguse aegumine). Krunt, millest jutt käib on ostetud mais, 2008 aastal, müük toimub eeldatavasti sel aastal. Kui õiglast kokkulepet ei saavuta, siis mis aja jooksul mul peaks hagi olema kohtusse esitatud?

Re: Kaasomandi jagamisest

18 Juul 2011, 16:46

Aegumise tähtaeg algab hetkest, kui olete teada saanud oma õiguste rikkumisest. Selleks on antud juhul ilmselt aeg, kui ei õnnestu saavutada kokkulepet õiglaseks raha jagamiseks.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta