Reaalosadeks jagamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 6
Liitunud: 24 Mär 2016, 23:55

Reaalosadeks jagamine

12 Mai 2017, 09:57

Tere,

Meil on maja ning ka hoov kaasomandis 3 omaniku vahel, kellest ühele kuulub ca 50%, teistele kummalegi ca 25%. Kuna aastatega on aias välja kujunenud kasutuskord ja inimestel on istutatud erinevad istikud, rajatud väligrillid jms. Hooviplatse eraldavad hekiistikud, seega kõigil on justkui oma platsike välja kujunenud. Kui 1 omanikest soovib nüüd aga reaalosadeks jagamist, mille alusel / kuidas jagatakse maa? Mure selles, et väljakujunenud kasutuskorra alusel ei ole hoov jagunenud sama suhtega, mis on maja, st omanikel on kohati vähem maad (väljakujunenud korra alusel) ja osa maast on üldse ühiskasutatav, sest väravaid on 2, mitte 3, st igal omanikul ei ole eraldi väljapääsu ja mingi osa maast peaks niikuinii jääma ühiskasutatavaks (või siis tuleks vist teha servituutleping?)

Postitusi: 115
Liitunud: 11 Apr 2017, 14:37

Re: Reaalosadeks jagamine

24 Mai 2017, 09:30

Tere,

Asjaõigusseaduse § 76 lg. 1 sätestab kaasomaniku õiguse igal ajal nõuda kaasomandi lõpetamist.

Sama seaduse § 77 kohaselt kaasomandi lõpetamisel jagatakse asi vastavalt kaasomanike kokkuleppele.
Kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.
Kaasomandi reaalosadena jagamisel võib kohus, kui reaalosade väärtus ei vasta kaasomanikele kuuluvate mõtteliste osade väärtusele, määrata rahalise tasaarvestuse osade ühtlustamiseks, samuti koormata üksikuid osasid servituudiga teiste osade kasuks.
Kohtu poolt kindlaksmääratud osade jaotamine reaalselt võib vajaduse korral toimuda ka liisu heitmise teel.

Juurdepääsu lahendamine toimub asjaõigusseaduses ette nähtud reaalservituudi sätete alusel.

Vastas Lia Niitaru

Vasta