Srvituudi seadmine, kui ei saa kokkulepet omanikuga.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Srvituudi seadmine, kui ei saa kokkulepet omanikuga.

10 Jaan 2017, 19:12

Tere


Ostsin tüki maad mis on ümbritsetud eramaaga(nagu saar meres). Küsimus on tee kohta. ol.olev tee on muudetud kasutuskõlbmatuks e. ülesküntud omaniku poolt. Eelnevalt servituudi ei ole seatud. Maaomanikuga suheldes tundub et kokkuleppe saavutamine võib saada probleemseks e. ei vii kuhugi(venitamise taktika). Kuidas peaksin käituma edasi?

Kui oleks konkreetne kokkulepe läheksime notarisse, kui kokkulepet ei saavuta siis kuhu....kas pean pöörduma kohtusse, millisesse?
Mille alusel alustada menetlust?
Kas oskate öelda orienteeruvat kohtu menetlemise ajega (0,5a ...1a...1,5a...2a.???).

Kuidas lähtutakse kohtumenetluse puhule tee servituudi määramisest:
a)kas otsem/lühim tee avalikult kasutava teeni?
b)mingid muud asjaolud...?

Igasugune info on teretulnud!


Tervitades

Hannes

Re: Srvituudi seadmine, kui ei saa kokkulepet omanikuga.

11 Jaan 2017, 19:04

Infot tegelike asjaolude kohta valdate Teie. Nõustaja saab ainult abistada Teid nõuandega, et probleemi lahendada.
Asjaõigusseaduse § 156 lg 1 sätestab, et omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, on õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, määrab juurdepääsu ja selle kasutamise tasu kohus. Juurdepääsu määramisel tuleb arvestada koormatava kinnisasja omaniku huve. Varasemalt olemas olnud teed ei oleks naaberkinnistu omanik tohtinud üles künda.
Eelistada tuleks siiski kohtuvälist kokkulepet, sest naaberkinnistu omanik toimib seadusevastaselt, kui ei võimalda Teil juurdepääsu kinnistule üle oma kinnistu. Teil on õigus nõuda juurdepääsu oma kinnistule. Seaduse sõnastus on selge ja kategooriline ning sellises olukorras ei ole naaberkinnistu omanikul mõistlik teha Teile takistusi oma kinnistule pääsemiseks.
Juhul, kui siiski ei õnnestu kohtuväliselt kokkulepet saavutada, siis tuleb Teil ikkagi pöörduda kohtusse. Kui kaua võib kesta vaidluse lahendamine kohtus, ei ole võimalik prognoosida. See sõltub sedavõrd paljudest asjaoludest. Kohtusse pöördumisel tuleks taotleda esmast õiguskaitset, et ka vaidluse kohtuliku lahendamise ajal oleks tagatud Teil juurdepääs oma kinnistule. Kohtusse pöördumisel on otstarbekas kasutada advokaadi abi, kes aitaks koostada hagi ning esindaks Teid kohtulikus vaidluses. Nõude rahuldamisel mõistetakse menetluskulud Teie kasuks välja vastaspoolelt.


Vastas Vambola Olli.

Vasta