Vajan abi kohtutäituriga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vajan abi kohtutäituriga

05 Jaan 2017, 11:37

Tere.

Seoses elatisnõudega on mul tekkinud probleemid kohtutäituriga. Andsin oma lapsele määratud elatisnõude kogemata kahele kohtutäiturile menetleda ja see selgus alles 6 aastat hiljem.
Siit tekkisid probleemid ja paluksin nüüd kiiret abi järgnevatele küsimustele.
Kui kohtutäitur arestib võlgniku kontod, kuid sealt ei hakka laekuma täis summasid elatismakseid, vaid ainult osalised, siis kas kohtutäitur arvutab esimestelt osalistelt maksetelt maha ka täitemenetluse alustamise tasud?
Kui kohtutäitur esitab mulle omapoolse otsuse minu käest sisse nõuda elatisnõude täitemenetluse alustamise kulud, siis kui palju on tal aega mulle see otsus edastada? Hetkel edastati mulle otsus 8 kuud peale otsuse vastu võtmist ja summa seal on 190 eurot, millest 158 on täitemenetluse alustamise tasu ja 32 eurot on käibemaks. Kuidas tuleb selline summa?? Summa mille see kohtutäitur võlgniku käest mulle edastas on 300 eurot 6 kuu jooksul, kas on reaalne,et pean sellest nüüd 200 eurot uuesti tagasi maksma? Ja kas selline ajaline intervall on üldse seaduslik?( Kogu suhtlus viibib alati ligemale pool aastat ja peale ning telefoni teel ei ole samuti võimalik neid kätte saada. Lisaks kui koha peal käisin siis räägiti mulle, et kõik on hästi ja ma ei ole midagi valesti teinud, kuid nüüd saadetakse mulle nõudeid suurte summadega.
Palun kiiret abi oma küsimusele.
Ette tänades.

Re: Vajan abi kohtutäituriga

08 Jaan 2017, 22:18

Kohtutäituri seaduse (KTS) § 37 lg 1 esimese lause järgi elatusraha sissenõudmise eest makstav menetluse alustamise tasu on ühekordne summa, mis vastab seadusega kehtestatud elatusraha miinimummäärale. Menetluse alustamise tasu nõutakse sisse koos esimese igakuise elatusrahaga. Kui võlgnik tasub elatusraha esimese igakuise makse osaliselt, võtab kohtutäitur menetluse alustamise tasu võrdeliselt sissenõutud summaga.

Mis puudutab menetluse alustamise tasu nõudmist sissenõudjalt, siis siin tuleb tutvuda kohtutäituri poolt tehtud kohtutäituri tasu väljamõistmise otsusega. KTS § 28 lg 2 kohaselt on kohtutäituril õigus võtta tasu ametitoimingu eest ja nõuda sellega seotud kulude hüvitamist ainult käesolevas seaduses sätestatud juhtudel, ulatuses ja korras. Kohtutäituril on keelatud sõlmida kokkuleppeid käesolevas seaduses sätestatud tasumäärade või tasu võtmise korra muutmiseks. Küsimuses toodud faktiliste asjaolude pinnalt ei nähtu, et kohtutäituril oleks üldse õigus sissenõudjalt tasu nõuda.

Pealegi sissenõudjaks lapse elatusraha puhul on laps, täitmisavalduse esitanud vanem on sissenõudja (lapse) esindaja. Seega puhtformaalselt ei saa kohtutäitur midagi täitmisavalduse esitanud vanema käest nõuda (tegemist ei ole üldse menetlusosalise vaid menetlusosalise esindajaga).


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta