1. leht 1-st

kaasomand ja kohus

Postitatud: 19 Sept 2016, 12:45
Tere,

Kas kaasomandi kasutuskorra seadmisel piisab üldkoosoleku enamuse otsusest, kui seda toetab põhikiri või peavad olema kõik omanikud poolt? Kas kasutuskorra osas saab KÜ juhatus kohtusse hagi esitada niisama või peab siin olema ka üldkoosoleku otsus, kus omanike enamus peab hääletama kohtusse mineku poolt?

Re: kaasomand ja kohus

Postitatud: 20 Sept 2016, 18:39
Asjaõigusseaduse § 72 lg 1 ja 3 sätestavad, et kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppel. Kaasomanike häälteenamusega tehtava otsusega võib otsustada küsimusi, mis jäävad ühise asja tavapärase valdamise ja kasutamise piiridesse. Kaasomanikul on õigus ühist asja kasutada niivõrd, kui see ei takista teiste kaasomanike kaaskasutust.
Seega kasutuskorra seadmiseks ei ole vajalik kõigi kaasomanike nõusolek. Kasutuskorra võib kehtestada üldkoosoleku otsusega häälteenamusega. Viidatus sätted annavad juhise, kuidas kaasomanikud peaksid ühist asja kasutama. Kaasomanik peab ühise omandi kasutamisel arvestama teiste kaasomanikega. See on ühise asja normaalse kasutamise eeldus.
Kaasomandis oleva asja võõrandamiseks või koormamiseks ning samuti asja või selle majandusliku otstarbe oluliseks muutmiseks on vajalik kõigi kaasomanike kokkulepe.
Kohtusse pöördumise peaks otsustama juhatus aga oluline on järgida KÜ põhikirja. Kohtusse pöördumise võib vajadusel otsustada ka üldkoosolek.


Vastas Vambola Olli.