Ühisvara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara

18 Mai 2011, 14:50

Tere, küsimus selline

Et abielu ajal soetatud korter, kas lahutades ja vara jagades loeb notariaalselt kinnitatud paber millega üks abikaasadest loobub korterist teise abikaasa kasuks. Ehk siis abielu ajal on see korter ühisvara ja peale lahutust jääb ühele abikaasale.

Abieluvaralepingut ei ole ja ei taheta teha ka.

Aga just oluline on inimestele see et korter oleks abielu ajal ühisvara kuid kui midagi juhtub ja toimub lahutus siis jääks kindlasti korter ühele abikaasale.


Tänan vastamast

Re: Ühisvara

19 Mai 2011, 20:00

Kehtiva perekonnaseaduse § 37 kohaselt saab ühisvara jagada alles varaühisuse lõppedes – see tähendab, kas abielu lahutamise korral või muu varasuhte valimisel. Abikaasad saavad ühisvara jagamises kokku leppida või esitada ühisvara jagamise taotluse kohtule juba koos abielu lahutamise hagiga või koos varaühisuse lõpetamise hagiga. Kuni jagamiseni kohaldatakse ühisvara valdamise, kasutamise ja käsutamise suhtes ühisvara valitsemise kohta kehtestatud nõudeid. Ühisvara jagatakse abikaasade vahel kaasomandi lõpetamise sätete kohaselt võrdsetes osades, kui ei ole kokku lepitud teisiti.
Alates 01.07.2010 jõustunud perekonnaseaduse alusel ei saa enam abieluvaralepingus kokku leppida vara jagamist abielu lahutamise puhuks.
Seega juhul, kui abikaasad lahutamise korral saavad kokkuleppele vara jagamises selliselt, et ühele abikaasale jääb suurem osa varast, siis on sellise kokkuleppe sõlmimine võimalik (kuid siiski alles pärast lahutamist või uue varasuhte valimist), kui aga kokkuleppele ei jõuta ja asja lahendab kohus, siis jagab kohus vara võrdsetes osades.
Täpsema konsultatsiooni ja uuest perekonnaseadusest tulenevate võimaluste kohta selgituste saamiseks soovitame pöörduda notarite poole.

Vasta