Detailplaneering

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Detailplaneering

16 Mai 2011, 22:55

Teatavasti peab detailplaneeringu naaberkinnistutega kooskülastama.
Kui naaberkinnistu omanik vastab kirjalikult ja õigeaegselt "ei ole nõus.", mis siis edasi peaks toimuma? Kas sellisel vastusel on ka oma juriidiline jõud? Mida peaks tavakodanik detailplaneeringu kooskõlastamisest teadma?

Re: Detailplaneering

23 Mai 2011, 17:25

Planeerimisseaduse kohaselt kooskõlastatakse DP vastavate riigiasutustega.
Juriidiliselt ei ole naabermaaomaniku seisukoht kooskõlastus planeerimisseaduse tähenduses.
Naabemaaomanik on PlanS tähenduses puudutatud isik.
PlanS § 16 kohaselt - Kohalik omavalitsus kaasab puudutatud isiku detailplaneeringu koostamisse ja teatab sellest talle esimesel võimalusel. Puudutatud isikuks on:
1) kinnisasja omanik, kelle senist maakasutust või krundi ehitusõigust planeeringuga kavandatu muudab omaniku tahte vastaselt;
2) planeeritava maa-ala naaberkinnisasja omanik;
3) planeeritava maa-ala ümbruses asuva kinnisasja omanik, kui tema kinnisasja kasutamistingimusi mõjutab oluliselt planeeringuga kavandatu.
Planeeritava maa-ala kinnisasja või naaberkinnisasja koormava piiratud asjaõiguse omanik kaasatakse käesolevas seaduses sätestatud menetlusse puudutatud isikuga samadel alustel ja korras. Isiku võib jätta kaasamata juhul, kui kaasamata jätmine ei mõjuta nimetatud isiku huve.
Planeeringu koostamise ajal võib iga isik esitada ettepanekuid ja vastuväiteid planeeringu kohta. Kirjalikele ettepanekutele vastab planeeringu koostamist korraldav kohalik omavalitsus või maavanem nelja nädala jooksul ettepaneku saabumise päevast arvates. Laekunud ettepanekutele vastatakse esitamise viisi või ettepaneku esitaja soovi kohaselt posti või elektronposti teel.

Seaduse kohaselt tuleb naabri seisukohad läbi vaadata ja neid tuleb hinnata kaalutlusotsuse tegemisel.
Kui naaber ei ole küll planeeringulahendusega nõus, kuid vastuolu seadusega ei ole ja tema huvid ei kaalu üles DP koostaja huve või avalikke huve, siis tema vastuseisu arvestama ei pea.
Arvestamata jätmist või ka arvesse võtmist tuleb omavalitsusel põhjendada.

Vasta