1. leht 1-st

Territooriumi kasutamise küsimus

Postitatud: 06 Jaan 2016, 22:52
Tere

Kas saaksite palun nõu anda?

1. On olemas nö väike paarismaja maal (kuskil 50.aastatel ehitatud maja, mis on jagatud 4 osaks. Igal osal on oma omanik ja igal osal on piirdeaed ümber). Naabril on kaks autot. Ühe pargib garaažisse ja suure veoauto pargib piirdeaeda juurde. Veoauto pargib nii, et pool sellest on meie piirdeaeda juures. Kui minu vanemad palusid veoauto meie aiapiirde kõrvalt eemaldada, siis naaber vastas: "te siin ei ela, seega ma oma autot ei liiguta ja pargin kuidas tahan". Meie ise elame Tallinnas ja käime maal iga nädal puhkama, tahame loodust nautida mitte veoautot vahtida ja samas tahame seal ise ka parkida. See veoauto varjub pool meie piirdeaeda. Kas saaksite palun öelda kellel on õigus? Ja kui näiteks teeme sellele kohale väravaid (et näiteks saaksime oma territoriumile autoga sisse sõita), kas siis saame pretensioone naabrile esitada?

2. See sama naaber on istutanud oma aias kuuske täiesti tema ja meie vahelise piirdeaeda juurde. Kunagi oli seadus, et istutised peavad olema kas 1 meetri või 1,5meetri piirdeaiast kaugusel. Kas see seadus veel kehtib?

3. Ja teised naabrid tegid endale uue katuse ja vimhaveetoru paigaldasid nii, et kogu vesi katusest voolab meie territooriumile. Mida saaks sellega teha?

Tänud ette

Re: Territooriumi kasutamise küsimus

Postitatud: 12 Jaan 2016, 17:10
1. Kui maatüki osas on iga kasutusala piiratud, siis järelikult on olemas kaasomanike vaheline kasutuskorra kokkulepe, vähemalt suulises vormis. Lõplikult on raske küsimusele vastata, sest tuleks täpsemalt näha maatüki kaarti ja kasutusala jaotust, seega oleks targem pöörduda juristi poole. Eelduslikult võib iga kaasomanik oma kasutusala piires teostada oma omandit vabalt ja piiranguteta niivõrd, kuivõrd ta ei hakka segama teise kaasomaniku kaaskasutust ja sellest tekivad naabrile olulised mõjutused. Olukorda tuleb hinnata asjaõigusseaduse §72 lg 5 kohaselt - Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest. Kahtlane, kas auto parkimine oma kasutusalas sellist mõjutust põhjustab. Kui te tahaks oma kasutusalale juurdepääsu autoga, siis peaks naaber seda lubama.

2. Kuidas rajada piirded ja hekid, peavad kaasomanikud kokku leppima, ühepoolselt ei tohi rajada piiret, mis teist kaasomanikku kahjustab (n varjab oluliselt valgust ). Mingit 1 meetri seadust küll ei ole.

3. Vee tahtlik suunamine on ei ole lubatud ja vajaks naabriga kokkulepet. Asjaõigusseaduse kohaselt ei ole tegelikult üldsegi lubatud katuse vahetus ilma teiste kaasomanike nõusolekuta.


Vastas Priidu Pärna.