Auto rendi kulude hüvitamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 22 Dets 2015, 07:19

Auto rendi kulude hüvitamine

22 Dets 2015, 07:47

Selline lugu, minu abikaasal toimus (18.11.2015) autoõnnetus, kus ta osutus süüdlaseks. Ristmiku kokkupõrkes said kahjustada kaks autot. Teise auto roolis olnud mehel ei olnud autolube. Need olid varasemast ära võetud. Ta sõitis auoga üksinda. Õnnetuse kohale sai kutsutud politsei ja võrmistatud kõik vajalikud dokumendid. Teise poolel remonditi kindlustuse rahaga auto ära. Tegemist oli liisingus olnud autoga, mille liisinguleping kuulus autot juhtinud mehe elukaaslasele. Remondi ajaks rentis elukaaslane oma nimele auto Renault. Nüüd pöördus mehe elukaaslane meie poole nõudega, et me peaks katma auto rentimise kulud ,kuna tal oli vaja selle autoga sõita maakodusse oma koera ja küülikute eest hoolitsema ning ,et temal on vaja lapsega ujumas käija ning et tal on vaja Tallinnas kooli sõita. Nende põhiline elukoht on Tallinnas Lasnamäel.
Kas sellinne nõue on põhjendatud? Leidsin võlaõigusseadusest § 132 lõige 4 selle kohta ka viite. Kas me peaks seda rendi kulu maksma? Võlaõigusseadus viitab, et see asi peaks kuuluma sellele isikule, aga siin juhul on tegemist liisingu autoga, mis talle ei kuulu? Kas me saame lugeda seda rendi auto kasutamist vajalikuks, kui Tallinnas on olemas linnatransport?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Auto rendi kulude hüvitamine

23 Dets 2015, 14:50

Kahju tekitamine mootorsõidukite kokkupõrke tagajärjel on hinnatav lepinguvälise kahju põhjustamisena. VÕS § 132 lg 4 esimese lause kohaldamise eelduseks on see, et asi oli isikule vajalik või kasulik. Asjaolu, kas tegemist oli liisitud autoga või auto kuulus kannatanule ei oma tähtsust. Ilmselt ei ole vaidlust selles, et auto oli kannatanule vajalik ja kasulik. Kahjustatud asi st auto peab olema isikule tarvilik või tulus majandus- või kutsetegevuse või tööga võrreldaval põhjusel. Te ei pea hüvitama kogu rendiauto kasutamise kulu. Hüvitamisele ei kuulu harrastustega seoses ja vaba aja sisustamiseks rendiauto kasutamine. Otstarbeks ja mõistlik oleks saavutada rendiautot kasutanud kannatanuga kokkulepe rendiauto kasutamise kulu hüvitamise suuruses. Selline seisukoht tuleneb Riigikohtu lahendist kohtuasjas nr 3-2-1-90-14.


Vastas Vambola Olli.

Postitusi: 1
Liitunud: 06 Dets 2021, 23:56

Auto remondi ja rendi (asendus) auto kulude hüvitamine

07 Dets 2021, 00:38

Tere!
Mul juhtus väike liiklusõnnetus. Otsides vaba parkimiskohta kaubanduskeskuse juures olevas väliparklas sõitsin tagurdades (kiirus võis olla 5-7km/h kusagil) vastu taga seisvale autole. Väljas sadas lund või isegi lörtsi ja liiklusolud olid kehvad. Teise auto roolis oli naisterahvas kellega me vaatasime koos kokkupõrke tagajärjed üle. Natuke mõlkis oli auto numbrimärk, muial ei olnud ISEGI MITTE KRIIMUSTUST! Naine helistas oma abikaasale, see tuli kohale teise autoga, tegi pildid, kirjutas vabas vormis juhtumi paberile ja otsustas algatada kindlustusjuhtumi. Tunnistasin end vastutavaks et otsa sõitsin ning kinnitasin seda ka allkirjaga. Samas möönsin et ei ole isegi mitte kriimusid, millega vastapool aga päri ei olnud ja ütles et tema ei tea midagi, auto läheb remonti ja kõik kulud tuleb hüvitada ka. samaväärse rendiauto kulud ajaks mil auto remondis on. Olgu siis mainitud, et "kahjusaanud" auto oli PORSCHE CAYENNE 2021 9k vana, minu auto AUDI A6 2006 a. Teine auto millega tuli kohale roolis olnud naise abikaasa, oli samuti PORSCHE.

Kindlustusjuhtum sai algatatud, mille kohta kindlustusfirma saatis ka teatise. Hiljem kannataja pool saatis mulle edasi kindlustusfirma hüvitamisotsuse, mis põhines remondiettevõttelt (Auto 100) saadud kalkulatsioonil, summas 1403,40, millel lisanduks veel km!!! Lisaks ütles kannatanu pool, et ta rendib samaväärse auto remondi ajaks (2-3 päeva) , kuid rendikulud summas 100-130 EUR päev pean talle isklikult hüvitama!!
Palusin et ta saadaks üksikasjaliku kalkulatsiooni remondiettevõttelt kus oleks näha millest tulenevad sellised kulud! Kordan veelkord, polnud isegi mitte kriimustusi, rääkimata suurematest kahjudest. Jah, tõesti, numbrimärk oli NATUKE mõlkis.

Minu küsimused oleks järgmised:
1. Kuivõrd õigustatud on selliste kulude nõudmine ja kas võib siin olla ka kuritahtlik kokkulepe remondiettevõttega st. esitataksegi suuremad kulud?
2. Kas ma olen kohustatud hüvitama rendiauto kulud ning kui suures summas?

Postitusi: 2311
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Auto rendi kulude hüvitamine

07 Dets 2021, 22:17

Tere

Teie küsimusest eeldan, et remondikulud kattis kindlustus, seega eeldan, et küsimus puudutab rendiaoto hüvitamist. Kirjeldatud asjaoludel võib olla kohustus hüvitada ka autorendi kulud. Seda siiski mõistlikus ulatuses ja arvestades võimalikku kindlustushüvitist. Kahju tekitaja peab kahju kannatanule saadus kahju hüvitama. Hüvitis peab asetama kahju kannatanu olukorda kus ta olnuks kui kahju põhjustanud sündmust ei oleks toimunud. Tavapäraselt aktsepteerivad kindlustusettevõted vaid teatud remondiettevõtete kalkulatsiooni. Ehkki n.ö. kokkumängu välistada ei saa, on see pigem ebatõenäoline. Soovitan Teil küsida remondikalkulatsiooni, kust nähtub, milliseid töid teostati. Siis saate ise või asjatundja kaasabil hinnata kas tööd olid vajalikud ja põhjustatud kahjujuhtumist või pigem mitte.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta