Väljakolimise tähtaeg

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Väljakolimise tähtaeg

25 Apr 2011, 23:16

Mu elukaaslasel on üksikisiku pankrott ja talle kuulunud korter müüdi enampakkumise korras 17.02. Talle teatati sellest 23.03., samas kirjas oli, et korteri üleandmine toimub 21.04 (väljakolimisest ega väljatõstmisest polnud sõnagi). 21.04 ütles pankrotihaldur, et mingit tähtaega ei olegi. Kuid leidsin täitemenetluseseadustikus III osa &180 kinnisasja väljaandmine, et võlgnikule antakse kuni 3-kuuline tähtaeg vabatahtlikuks täitmiseks. Kas see ei kehti meie kohta? Ja kui ruttu me ikkagi korteri vabastama peame?

Re: Väljakolimise tähtaeg

27 Apr 2011, 10:54

Täitemenetluse seadustiku § 180 kinnisasja väljaandmine reguleerib väljatõstmist. Seda rakendatakse kohtutäituri poolt, kui sissenõudja poolt antakse täitmisele kohtulahend kinnisasja väljaandmise kohta või siis sundenampakkumise akt, mille alusel on enampakkumisel kinnisasja ostnud isik kantud omanikuna kinnistusraamatusse, kinnisasja valduse väljanõudmisel.
Kui nõue on täitmisel, siis antakse kohtutäituri poolt võlgnikule väljakolmise tähtaeg, mis võib olla kuni kolm kuud. Arvestama peaks siin kindlasti väljakolitavate asjade mahuga (majast väljakolimine on aegavõtvam tegevus).
Kui müüme enampakkumisel, siis ei ole tõesti olemas kindlat tähtaega, millal peab võlgnik müüdud kinnistu vabastama. Reeglina on ostjale võimaldatud vähemalt ühekuuline vabastamise aeg. Vabastamine peaks toimuma võlgniku ja ostja kokkulepitud ajal. Praegusel juhul on pankrotihaldur teatanud, millal toimub korteri üleandmine, ja selleks oli jäetud ka üks kuu. Üleandmine tähendab seda, et antakse korteri valdus üle - seega oleks pidanud korterist välja kolima ettenähtud kuupäevaks. Kui võlgnikule jäi arusaamatuks, mida tähendab üleandmine, siis seda oleks saanud koheselt pankrotihaldurilt üle küsida.
Kuna praegu ei ole korterit õigeaegselt vabastatud, siis on ostjal ehk uuel omanikul õigus pöörduda sundenampakkumise aktiga kohtutäituri poole ja taotleda kinnisasja valduse väljanõudmist. Sellist täitemenetlust reguleerib TMS § 180.
Kõige õigem oleks korter kiiremas korras vabastada, sest vastasel juhul võivad lisanduda kohtutäituri tasud ja täitekulud.

Vasta