Kinnisasja kasutuskord

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnisasja kasutuskord

19 Apr 2011, 14:35

Vajan nõu seoses minu ema ning onu naisega (nimetan teda tädiks). Mõlemad on 80+ ning mõlemal esinevad mäluhäired ning kõiksugu muud tervisehädad.

Mõlema isikuga on mul seotud kinnisvara, mis on minu nimel, ning kummalgi on nende kasutuses oleva hoone kasutusõigus kuni surmani. Praegu on küll kõik korras, kuid tahan igaks juhuks kindlustada ka selle vastu, et nad ei hakkaks tulevikus protestima olemasoleva kasutusõiguse vastu. Võimalike ohtudena näen võimalust, kui keegi kolmas isik hakkab seda teemat nende eest oma huvides ajama jne. Mõni hooldaja või äkki välja ilmuv kauge sugulane näiteks. Lisaks on reaalne oht, et nende isikute vaimne tegevus võib aja jooksul täiesti soikuda ning siis võivad nad samuti igasuguste nõudmistega lagedale tulla. Mõlemal on olnud juba väiksemaid insulte ja tädil on ametlik alzhaimeri diagnoos.

1. Kuidas ja kuipalju on võimalik täpsustada kasutusõigust maja ja kinnistu ehk aia osas? Kui majas elab veel keegi teine, kas siis peab kuidagi kindlalt kirja panema, mis toad ja liikumisteed temale kasutada peavad jääma, ning, kas kellegi teise majas elamine on tema kasutamist takistav tegur?

2. Kui näiteks on kasutusõigus majale kuid talle on soov anda kasutada samaväärne teine maja? Samas ei soovi ma traumat tekitada, et kasutusõigust üle kanda. Kuidas sellist teemat kokku leppida.

3. Millisel moel loetakse isik teovõimetuks igasugu allkirjade ja paberite osas? Ehk mis peab olema olemas, et saab alati tagasi lükata kõik temapoolsed nõudmised. Nimelt võib seoses tervise halvenemisega tekkida vajadus tädi hooldekodusse panna, kui ta seisund veelgi halveneb.

Re: Kinnisasja kasutuskord

10 Mai 2011, 17:12

1. Testamendiga saab täpselt sätestada kasutustingimused.
2. See on ikkagi pärandaja otsustada, mida tema oma varaga teeb.
3. Notar peab veenduma tema teovõimes.

Vasta