Sissekirjutus ja eluase

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Sissekirjutus ja eluase

21 Mär 2011, 15:08

Tere

Küsimus on elamispinnale sissekirjutatud isiku õigute kohta.
1992. aastal asusid mees ja naine elama metsamajandile kuuluvasse majja. Mõlemad kirjutasid end sellele elamispinnale ka sisse. Naine oli vallaline, mees abielus (ehk varasem abielu lahutamata).
1997. aastal mees ja naine erastasid selle maja mehe nimele.
1999. aasta märtsis mees suri ootamatult, olles endiselt abielus.
2009. aastal mehe abikaasa (lesk) ja kaks last võtsid pärandi vastu.

Praegune olukord on nii, et maja on mehe pärijate nimel, aga endine elukaaslane elab seal sees ja on sinna endiselt sissekirjutatud. Majaalune maa on erastamata.
Küsimus on, et kui pärijad soovivad maja müüa kolmandale isikule, siis millised on selle naise õigused, kes on sinna sisse kirjutatud ja ka faktiliselt seal kogu aeg elanud.
Kas tal on õigus asenduspinnale?
Kui pärijad (või uus omanik) soovivad maja vabastamist, siis kui palju nad peavad ette teatama?
Millised õigusaktid neid küsimusi reguleerivad?

Re: Sissekirjutus ja eluase

22 Mär 2011, 21:20

Täna tegemist vallasvaraga ja eelkõige saavad hoone omanikud erastada maja aluse maa ning kanda vara kinnistusraamatusse. Alles pärast seda saavad omanikud kinnisasja võõrandada. Samas saate heade ja normaalsete suhete korral leppida omanikega (pärijatega) kokku isikliku servituudi seadmise võimaluse (eluaegse majas elamise võimaluse). Juhul, kui sellise kokkuleppe saavutate, siis peab see olema notariaalselt kinnitatud ja kinnistusraamatusse kantud. Kui sellist servituuti ei seata, siis sissekirjutus iseenesest ei anna Teile mitte mingisugust eelist maja võõrandamisel kolmandatele isikutele.
Omanik võib nõuda elamispinna vabastamist mõistliku aja jooksul. Mõistlikuks ajaks loetakse 3 kuud.

Vasta