Ühisvara jagamine ja kasutamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara jagamine ja kasutamine

07 Mär 2011, 09:03

Abielu lahutati 2007.aastal.Osa vara jagasime kokkuleppel, aga garaazi suhtes tekkisid lahkhelid.Kuna eksabikaasa jäi elama samasse majja, kasutas ta garaazi oma isikliku auto hoidmiseks. 08.01.2008 sõlmisime notari juures lepingu, mille kohaselt kuulub pool mõttelist osa minule.Ma ei ole saanud päevagi seda garaazi kasutada.Millised on minu õigused vara kasutamiseks? Garaaz sai soetatud abielu ajal. Kas mul oleks õigus nõuda temalt mingit tasu selle eest, et ta ka minu osa kasutab?

Re: Ühisvara jagamine ja kasutamine

08 Mär 2011, 10:13

Olete ½ m.o omanik antud garaažist ning kui teine isik kasutab Teie vara, on ta kohustatud ka selle eest tasuma. Antud juhul tegemist vara rentimisega ja Teil on õigus saada selle eest renti. Samuti saate nõuda ½ maamaksu tasumist.
Samas soovitan Teil oma osalus antud varast võõrandada ja lõpetada ebastabiilne seisund.

Re: Ühisvara jagamine ja kasutamine

01 Apr 2011, 08:16

Veel antud teemal. Käisin notari juures oma lepinguga ja selgus, et juba samal, 2008 aastal garaaziühistu likvideeriti ja boksid kinnistati omanikele.Kinnistusraamatus on omanikuks eksabikaasa ja garaaz on jagamata ühisvara. Tekib küsimus, kuidas see sai võimalikuks, kui meie leping sai sõlmitud jaanuaris ja kinnistusraamatu kanded on tehtud maikuus.

Re: Ühisvara jagamine ja kasutamine

07 Apr 2011, 18:16

Kui garaažiboksi suhtes on ühisvara jagamata, siis saate eksabikaasaga kokkuleppel selle, kas notari juures jagada või kokkuleppe mittesaavutamisel pöörduda kohtu poole.

Re: Ühisvara jagamine ja kasutamine

14 Apr 2011, 15:05

Selles ongi asi, et mul on notari juures juba varajagamise leping tehtud. Miks ma peaksin selle uuesti tegema? Maksin ju kõik riigilõivud ja notaritasud ära. Mis siis kehtiv on, kas kinnistusraamatu kanne või notariaalne leping?

Re: Ühisvara jagamine ja kasutamine

15 Apr 2011, 14:55

Pole küll lepingut näinud, kuid tundub, et jagatud on omal ajal hooneühistu osamaksu, mitte garaaži kui objekti. Notar pidi seaduse kohaselt saatma osamaksu jagamise kohta teate nii kinnistusregistrile, kui ka ühistu juhatusele ning seeläbi ühistu likvideerimisel ei saanud see boks siis üle minna vaid ühele abikaasadest. Seega peate minema lepingu teinud notari juurde ja kontrollima, kas notar saatis selle info edasi.
Kui mitte siis, vastutab notar varalise kahju eest. Kui juhatus on likvideerimisel boksi erastanud valele isikule, siis on kaks varianti: nõuda kahju hüvitamist juhatuselt (kui see on veel alles) või abikaasalt nö alusetu rikastumise tõttu.

Vasta