Vara nimekiri notari lepingusse

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Vara nimekiri notari lepingusse

01 Sept 2013, 15:35

Panin oma pangalaenuga soetatud elamise müüki ning lubasin määratud hinnaga müües ka enamus mööblist ja tehnikast sisse jätta. Kuna huvilised leidsid, et hind on liiga kõrge, siis leppisime kokku (ostja ettepanekul), et alandan hinda teatud summas ning siis võtan osa mööblist ja tehnikast kaasa. Toimus päris alatu tingimine ostja poolt, et paljud asjad, mida soovisin kaasa võtta, tema siiski mulle loovutada ei soovi. Jõudsime siiski lõpuks suusõnalisele kokkuleppele, mida võtan ja mida jätan. Kui kohal käis hindaja, siis tema küsis vaid, et kas asjad jäävad sisse ning minu vastus oli, et suurem osa. Hindaja midagi konkreetselt täpsustada ei soovinud. Mõni päev hiljem teatas ostja, et hindamisakti on sisse pandud ka mõned minu poolt kaasa võetavad asjad ning äkki me siis notari tehingusse vara nimekirja sisse ei panekski.
Nüüd siis tekkiski mul küsimus, et kas ma peaksin notari tehingusse siiski vara nimekirja sisse panema? Ostja seda ise ei soovi. Notari aega veel määratud ei ole. Kui määrav on hiljem hindamisakt, kui ostja peaks kokkulepet rikkuma ning hakkab minult nõudma asju, mida ma talle jätta ei lubanud. Või on hindamisakt siiski vaid panga jaoks vara väärtuse määramiseks?

Re: Vara nimekiri notari lepingusse

09 Sept 2013, 10:03

Tere,

Küsimusest tulenevalt on poolte vahel juba tekkinud erimeelsused, seetõttu oleks soovituslik hilisemate vaidluste vältimiseks notariaalselt tõestatud võlaõiguslikus müügilepingus kõik asjakohased tingimused ja kokkulepped ka fikseerida. Hindamisakt kajastab üldiselt hinnatava vara väärtust, mitte müüja/ostja vahelisi kokkuleppeid (küll aga lähtub hindaja talle esitatud infost, mistõttu see peaks vastama tõele).
Täpsemalt saab asjakohast infot anda tehingut tõestav notar (notar selgitab osalejatele tehingu tähendust, õiguslikke tagajärgi ja tehingu tegemise erinevaid võimalusi. Notar kajastab osalejate tahteavaldused notariaalaktis selgelt ja ühemõtteliselt.)

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta