Fikseeritud intressiga eluasemelaenu ennetähtaegne tagastami

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 15 Veebr 2011, 20:46

Fikseeritud intressiga eluasemelaenu ennetähtaegne tagastami

15 Veebr 2011, 21:33

Tere,

tagastasin pangale ennetähtaegselt eluasemelaenu, tehing sujus probleemideta, kuid kripeldama jäi panga poolt nõutud päris kopsakas summa "leppetrahviks". Intress oli fikseeritud 5 aastaks ja suhteliselt kõrge (baasintress 4,8% + marginaal 0,6% aastas) laenusumma oli 43742.- EUR. 5 aastasest perioodist oli peaaegu kaks aastat makstud. Tagastatavale summale 43366.- EUR, lisati "laenu ennetähtaegsa tagastamisega seotud kulud" summas 3700.- EUR (tagasi makstav summa siis kokku 47068.- EUR.

Loomulikult oli intress fikseeritud suhteliselt kõrgel ja reelselt oli selleks hetkeks see õnnetu intress päris madalale kukkunud (euribori langus), kuna kogu see tagasimaksmine toimus 2010 aasta alguses. Kuna sõitsin päris pikaks ajaks välismaale, siis ei olnud aega ja võimalust pangaga vaielda, kuid jäi siiski kripeldama, kas selline summa on põhjendatud? Lepingus ei ole kuskil selle summa arvutuskäigust, ega muust tuletamisviisist juttu ja ega eriti mõistlikku põhjendust ma sellele ka kuulnud. Ainuke selle kohta käiv lepingupunkt on: " Fikseeritud baasintressimääraga laenu andmiseks sõlmib pank finantsturul tuletistehingu, maandamaks oma riske, mis tulenevad baasintressimäära taseme fikseerimisest. Kui laenusaaja maksab sellise laenu osaliselt või täielikult ennetähtaegselt tagasi fikseeritud baasintressimäära kehtivusajal, lõpetab pank osaliselt või täielikult ka vastava tuletistehingu. Laenu ennetähtaegse tagastamise ja tuletistehingu ennetähtaegse lõpetamise tõttu võib pank kanda kahu, mille laenusaaja on kohustatud pangale hüvitama. NB! Fikseeritud baasintressimäära kehtivusajal ei kehti eraisiku laenulepingu üldtingimustes sätestatud laenusaaja õigus maksta ennetähtaegselt tagasi kogu laenu jääk või selle osa, hüvitamata seejuures ennetähtaegsest tagastamisest tuleneva kahju."

Kuidas saan mina hinnata kas pank tõepoolest kandis nii suurt kahju? Kas pangal on tõestamiskohustus, et sellises ulatuses kahju sissenõudmine minult on õigustatud? Praegusel juhul sai intress fikseeritud 14. märts 2008 ja tagasimaksmine toimus jaanuari lõpul 2010. 2008 märts oli 6 kuu euribor 4,501 (minu lepingusse kirjutati selleks 4,8) ja 2010 jaanuariks oli see sujuvalt langenud 0,955 peale. Seega oli pank selleks hetkeks teeninud minu fikseeritud intressi pealt päris korralikku tulu, mitte saanud kahju. Või pean siin konstanteerima fakti, et lasin ennast valel hetkel klienditeenindajal ära rääkida et fikseerisin intressi rumalal hetkel ja pangal on õigus? Hirmutas too panganõustaja mind ju euribori kohutava tõusuga peagi ja kiirustas korralikult tagant.

Postitusi: 1237
Liitunud: 01 Veebr 2011, 14:28

Re: Fikseeritud intressiga eluasemelaenu ennetähtaegne tagas

22 Veebr 2011, 13:55

Laenulepingu puhul on tegemist võlaõigusliku lepinguga ja lepingus fikseeritu on mõlema poole poolt aktsepteeritud.
Lepingu pooled on võtnud endale riski, et euribori suurenemisel/vähenemisel üks pooltest kannab sellega seoses tekkinud kahju ja kulud. 2008.a oli baasintressi tõus iga 6 kuu järel täiesti reaalne majandusnäitaja ja fikseeritud intressiga laenusumma tagasimaksete kokkulepped pigem laenusaajale soodsad kui kahjuklikud. Kahjuks on lepingutes sees fikseeritud intressi muutmisel hõljuvaks intressiks suured leppetrahvid ja pank ei pea kahjunõuet tõendama.

Vasta