Kaasomandi jagamine omanike eriarvamuste korral

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 10 Veebr 2011, 11:21

Kaasomandi jagamine omanike eriarvamuste korral

10 Veebr 2011, 11:40

Sooviksin vastust, kuidas käituda kaasomandi jagamisel, kui osa omanikke seda soovib ja osa mitte. Oleme nn Lilleküla tüüpi kortermajas, kus üks omanik on selgelt ja korduvalt väljendunud, et ta kaasomandi reaalosadeks jagamist ei soovi. Põhjuseks nimetas ta hirmu korteriühistu ees, mis suure tõenäosusega võib seejärel moodustuda, kuid seda keeldumist võib käsitleda ka abstraktse "ei"-na.

- Kas on võimalik kaasomandi jagamine osaliselt?
Tegu on väljakujunenud pinnakasutusega majaga ja vaidlusi selles kohas ei peaks tekkima, kuid see on meie ettekujutus.
- Kas on võimalik ignoreerida keelduja seisukohta ja väljakujunenud pindade alusel jagamine läbi viia? Nn enamuse printsiip.
- Tõenäoliselt soovitate pöörduda jagamise asjus kohtu poole. Milline oleks sellisel juhul tõenäoline prognoositav tulemus, ehk kui tugev oleks "keelduja" positsioon oma keeldumisega protsess võita?

Postitusi: 1237
Liitunud: 01 Veebr 2011, 14:28

Re: Kaasomandi jagamine omanike eriarvamuste korral

14 Veebr 2011, 12:34

Tõepoolest, kui kaasomanikud ei jõua kokkuleppele kaasomandi lõpetamise osas, siis on võimalik pöörduda kohtusse. Antud kirjeldusest võib aru saada, et vaidlusalune pind asub kortermajas ja kuulub kaasomandi koosseisu. Juhul, kui omanikud ei saavuta kokkulepet selle kaasomandiosa eraldamises ja eraldi korteriomandiks moodustamises või mõne teise korteriomandi koosseisu lülitamises, siis korteriomandiseaduse § 81 reguleerib mida ja millistel tingimustel kohtult nõuda saab.
Kohtult saab nõuda keelduva kaasomaniku tahteavalduste asendamist vajalike tehingute tegemiseks, kuid seda vaid juhul, kui on täidetud kõik sama paragrahvi teises lõikes toodud tingimused. Ainult enamuse otsusel jagamist läbi viia ei saa. Millise otsuse kohus langetab, seda prognoosida ei ole võimalik, sest kohus kaalub kõiki argumente ning kontrollib, kas täidetud on kõik vajalikud eeldused, et asendada tahtevaldused kohtuotsusega.
Kaasomandi jagamine ei ole võimalik selliselt, et osa omanikke jätkaks kaasomanikena ja teine osa majast jagatakse korteriomanditeks.

Vasta