Hüpoteekiga koormatud kinnistu uue omaniku õigused

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks on füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult sisenedes foorumisse id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse vastavale juristile Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 05 Mär 2023, 12:59

Hüpoteekiga koormatud kinnistu uue omaniku õigused

05 Mär 2023, 13:52

Tere

Ostsin hiljuti Kohtutäituri oksjoni käigus ühe kinnistu, mille peal on kehtiv hüpoteek. Sündmüük ei olnud seotud hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamiseks ja hüpoteek jäi kinnistut koormama. Kohtutäitur uuris läbi panga võlajäägi suurust ja selgus, et see ületab hüpoteegi summat peaaegu kaks korda.

1. Kas uuel omanikul on õigus Laenuandjalt teada saada kui pikaks ajaks on laenuleping sõlmitud ning mis on selle laenulepingu võlajääk?
2. Kui võlajääk ületab hüpoteegisummat mitu korda, siis tegemist peab olema automaatselt ühishüpoteegiga või iga kinnistu võib olla eraldi koormatud ühe laenulepingu raames? Kui tegemist on siiski ühishüpoteegiga, kas uuel omanikul on õigus teada saada ka kaaskoormatud kinnistute andmed (kui kinnistusraamatus ei ole infot selle kohta)?
3. Kas laenuvõtjal on õigus laen refinantseerida kasutades selleks olemasoleva hüpoteeki, ehk uuesti suurendada võlajääki kinnistu omanikule sellest teatamata või ta ei saa enam uusi laene võtta ilma kinnistu omaniku nõusolekuta? Ühesõnaga kas laenuvõtjal ei tekiks võimalusi pahatahtlikult kasutada laenuvõimalusi talle mittekuuluva kinnistu arvelt?

Ette tänades

Postitusi: 2790
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Hüpoteekiga koormatud kinnistu uue omaniku õigused

06 Mär 2023, 20:55

Tere

Hüpoteegiga koormatud kinnisasja ostes liigub hüpoteek koos kinnisasjaga ja müüjal on kohustus anda ostjale teavet hüpoteegiga tagatud kohustuse jäägi kohta, mida on Teie kirjeldusest tulenevalt ka tehtud. Selline tehing on alati seotud riskiga, et võlgnik lõpetab oma laenulepingust tulenevate kohustuste täitmise ja finantsasutus realiseerib hüpoteegi oma nõude rahuldamiseks.
Finantsasutus ei saa anda Teile informatsiooni teise isiku kohustuste kohta. Küll aga ei ole võimalik Teie kinnisasja finantseerimistehingu tagatiseks kasutada ilma Teie nõusolekuta ka juhul, kui sellel juba lasub hüpoteek.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta