kaasomandi lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomandi lõpetamine

28 Nov 2022, 12:53

Sooviksin nõuannet kaasomandi lõpetamisel.
Olime kaaslasega pikas suhtes, mille käigus sai kaasomandi vormis 50/50, hangitud pangalaenuga maja.
Pangale on jäänud maksta veel ligi 10 aastat. Oleme juba üle aasta lahus ja majja elama jäi mu kaaslane.
Kaaslasega kokkuleppele minu majaosa väljaostmises konkreetselt saanud ei ole ja käib tema poolt venitamine,
vahetades juba mitmendat korda töökohta ja tekitades olukorra, kus ta ka lisa pangalaenu minu osa väljamaksmiseks nagu võtta ei saaks.
Seoses sellega tahaksin uurida, kui kaua võtab umbes aega kohtu kaudu kaasomandist loobumise taotlusest kuni reaalse kinnisasja müügini?
Kas saan seda kuidagi ka ajastada, nii et vähemalt jätaksin võimaluse kaaslasele pangalaenu võtmiseks, mis tekib peale 6 kuud samal töökohal püsimisest?

Re: kaasomandi lõpetamine

28 Nov 2022, 17:48

Tere

Teie küsimusest võib mõista, et soovite teada kui kaua võib võtta aega kohtus kaasomandi lõpetamise hagiavalduse menetlemine. Kahjuks sellele küsimusele ei ole võimalik üheselt vastata. Menetluse aeg sõltub kohtu töökoormusest ja sellest, kui palju pooled esitavad menetluse jooksul taotlusi ja seisukohti. Kui otsustate kohtusse pöörduda, soovitan esitada kaasomandi jagamise osas kaks alternatiivset nõuet. Üks, et kaasomandi ese jääb ühe kaasomaniku ainuomandisse ja teisele hüvitatakse omandi kaotus rahas ja teine, mille kohaselt juhul kui esimest nõuet ei saa rahuldada, müüakse kinnisasi ja müügitulemist tasutakse esmalt pangalaenu jääk, misjärel ülejäänud raha jaotatakse vastavalt kaasomandi mõttelise osa suurustele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta