Kiirlanu sissenõue nelajkordne põhivõlg

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kiirlanu sissenõue nelajkordne põhivõlg

15 Nov 2011, 18:28

Tere

Sai 2011 aasta detsembris mõtlematult võetud kiirlaen summas 63,92€. Kuna ei maksnud õigeagselt tagasi, siis edastati võlg inkassofirmale sissenõudmiseks.

Alles suvel tavatsesin tagasi maksta 90€ ja oleks olnud vlamis veel tasuma kuni mõnikümmend eurot.
Aga nõuti kokku üle 200€ ja tänaseks päevaks juba:
Teie võlgnevus sisaldab:
laenusumma 63,92
intressid 31,96 eurot
võlateatiskirjade tasu 37 eurot
leppetrahv 31,95 eurot
inkassotasu 24,72 eurot
viivised 127,32 (0,5% päevas)
15.11.2011. seisuga on ülaltoodud võlgnevusest tasutud 90 eurot.

6 kuuga kasvas võlg 4 kordseks, nüüd juba viiekordne. Kas selline nõue on tõesti seaduslikult õigustatud? Olen inkassofirmal palunud pöörduda kohtusse, aga seda nad teha ei taha.
Selle asemel terroriseerivad nad mu lähedasi (otsivad suhtlusvõrgustikest kontakte ja saadavad neile kirju, kus avaldavad minu võlgenvuse sisu ja muid asjaolusi):
"Võlgnevus on kokku summas 236,34 €. Antud summa tasumisega lõpetame menetluse.
Teie kindlasti ettekirjutusi siin ei tee, kui ei tea üksikasju. Küsige Nimi käest üle, millised olid täpselt lepingutingimused kui ta laenu taotles_ kas üldse neid luges. Seega kui ptaegu tasuma ei hakka siis viivised kasvavad ja valik on teie.
Minul pole midagi kaotada, pigem Nimi, sest summa suureneb viiviste osas+kohtukulud+täiturikulud. Ja teie kahjuks kõik on seaduslik."
Kirjutati minu tollasele poisssõbrale kui ta pakkus, välja maksmisvõimaluse ja mõistliku summa. Hiljem räägiti üksikasjadelst meeledi veel ise ja kasutati igasuguseid ähvardusi ja labasusi.
Kas neil üldse on õigus avaldada meievahelise lepingu sisu punkte kolmandatele ja neljandatele isikutele?

Lisaks on eriti imelik, et minuga samal ajal samas kohas sama laenu võtnud sõbrannalt nõutakse, aga poole vähem kui minult (olime koos ühes ruumis ja võtsime mõlemad koos sama laenu). Ma tasusin 90€ juba mitu kuud tagasi, tema alles uuris palju ta võlgneb, aga tema võlg on poole väiksem kui minu oma (u. 120€ nõutakse temalt).

Kas ma tõesti olen kohustatud selle 5-kordse summa tasuma? (kusagil olen kuulnud, et kõrvalnõuded ei tohi ületada põhimõude suurust ja kõrvalnõuded ei tohi olla liiga suured, mida see tähendab või kuidas seda täpselt arvestatakse?)
Kas selline kolmandate isikute kaasamine võlanõudmise protsessi on lubatud?
Kuidas inkassofirma ahistamise vastu käituda?

Suured tänud

Re: Kiirlanu sissenõue nelajkordne põhivõlg

17 Nov 2011, 18:58

Ilmselt võtsite kiirlaenu 2010.a. detsembris.
Inkassofirma ahistamise ja tuttavate tülitamise vastu sotsiaalmeedias on raske võidelda. Inkassofirmade eesmärgiks on võimalikult suure rahasumma väljapressimine Teilt. Seejuures enamasti vilistatakse seaduslikkusele ning seetõttu inkassofirma ei soovi asja lahendamist kohtus. Inkassofirma nõude aluseks saab olla Teie ja kiirlaenufirma vaheline leping. Teil tuleks tähelepanelikult ülevaadata Teiega sõlmitud laenuleping ning võlgnevuse tasumine saab toimuda ainult selle lepingu alusel. Kohtupraktika alusel võib väita, et ülemäära suureks ei loeta viivist, mis moodustab kuni pool põhivõla suurusest, reeglina on ülemääraseks ja ebamõistlikult suureks loetud viivis, mis ületab põhivõla intressi suurust. Kui põhivõla intress on Teie puhul 31,96 eurot, siis sisse- nõutav viivis ei tohiks olla suurem. Edaspidisel võla tasumisel tuleks Teil maksekviitungile märkida, et tasute põhivõlga, sest muidu arvestatakse Teie poolt tasutud rahasumma ikkagi intresside, viivise või muude summade katteks. Teil tuleks kaaluda võimalust pöörduda ise kohtusse võlgade ümberkujundamise avaldusega.

Võlgnik esitab avalduse võlgade ümberkujundamiseks enda elukoha või ettevõtte asukoha järgsele maakohtule. Otstarbekas oleks enne avalduse esitamist taotleda riigi õigusabi (täpsemalt saate lugeda siit: http://www.juristaitab.ee/kusimused-vas ... -oigusabi/). Vastavad blanketid on kohtutes olemas või leiate need siit: http://www.juristaitab.ee/vormid-ja-kas ... bi-vormid/ . Edasine menetlus ja sisulise avalduse esitamine kohtusse toimub vastavalt Võlgade ümberkujundamise ja võlakaitse seadusele. Juhul, kui võlgnik otsustab siiski iseseisvalt koostada võlgade ümberkujundamise avalduse, siis peab avaldus sisaldama järgmisi andmeid:
1) võlgniku selgitus makseraskuste ja nende põhjuste kohta;
2) kas ja mida on võlgnik teinud makseraskuste vältimiseks või kõrvaldamiseks;
3) võlgade ümberkujundamise abinõud, mille rakendamist võlgnik taotleb;
4) võlgniku põhistus, et võlgade ümberkujundamise abinõude rakendamisel suudab ta kohustused täita ja tõenäoliselt on võimalik tema maksejõuetust vältida;
5) võlgniku kinnitus, et talle ei ole teada asjaolusid, mis võiksid võlgade ümberkujundamise välistada;
6) võlgniku seisukoht nõustaja määramise vajalikkuse suhtes;
7) riigilõivu tasumise kontrollimist võimaldavad andmed.
Eraldi tuleks rõhutada, et võlgnik peaks siiski taotlema kohtult nõustaja määramist.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta