PANGALAEN.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

PANGALAEN.

10 Nov 2011, 01:35

Tere,loodan väga teiepoolsele abile. Ühesõnaga lapse isaga koos elades, kinkis minu ema mulle notariaalse kinkelepinguga suvila. Lapse isaga võtsime pangast renoveerimislaenu, et suvila ehitada aastaringseks elamiseks-elumajaks. Sellesama pangalaenu eest soetas lapse isa endale ka auto-mis on tema nimel,pangalaen aga minu nimel,lapse isa kaastaotleja ja minu maja on laenul tagatiseks. Mõned aastad hiljem tegi lapse isa endale ka krediitkaardi. Tänase päeva seisuga elame lapse isaga lahus. Tema krediitkaart tehti talle väikelaenuks,mille tagatiseks ikkagi minu maja,sest mõlematel laenulepingutel oleme üksteisel käendajad. Kuna tema enda kohustustest kinni ei pea- ühesõnaga ei maksa enda väikelaenu, ähvardatakse minult maja ära võtta. Nüüd mind huvitab siis selline asi,et kui mina võtan tema väikelaenu enda laenuks üle, mida pank mul pingsalt teha soovitab, kas mul on võimalus see hiljem temalt mingeid kanaleid-pidi tagasi nõuda? Samuti soovin renoveerimislaenust puhtalt temale läinud autoraha tagasi nõuda, sest auto on tema kasutuses. Kuidas peaksin nüüd edasi käituma ja millest alustama?Pank andis mulle kaks nädalat. Jään vastust ootama.

Re: PANGALAEN.

11 Nov 2011, 16:49

Rahalise kohustuse täitmine teise isiku eest annab Teile õiguse regressi korras esitada nõue isiku vastu, kelle eest Te kohustuse täitsite. Kui Te olete aga laenu kaastaotleja, siis Te vastutate võetud laenu tasumise eest võrdsetel alustel teise laenutaotlejaga ning hilisem nõude esitamine kaastaotleja vastu on raskendatud. Teise isiku laenu käendamine annab aga võimaluse hilisemaks nõude esitamiseks põhivõlgniku vastu. Kuna elamu on võetud laenude tagatiseks, siis peate kindlasti saavutama pangaga kompromissi ning ilmselt tuleb Teil laste isa poolt võetud laenukohustused täita. Samas, kui Teie lapse isa on varatu ja maksejõuetu, siis on üsna keerukas saavutada temalt Teie poolt makstud summade tagastamist. Hagi esitamisel tuleks kindlasti saavutada auto arestimine kohtuotsuse täitmise tagamiseks. Oma probleemide lahendamiseks peaksite ilmselt siiski pöörduma abi saamiseks vahetult advokaadi poole.

Käenduslepinguga kohustub käendaja kolmanda isiku (põhivõlgnik) võlausaldaja ees vastutama põhivõlgniku kohustuse täitmise eest. Kohustuse rikkumise korral vastutavad põhivõlgnik ja käendaja võlausaldaja ees solidaarselt, kui käenduslepinguga ei ole ette nähtud, et käendaja vastutab üksnes juhul, kui võlausaldaja ei saa nõuet põhivõlgniku vastu rahuldada.
Käendaja vastutab käendatava kohustuse eest täies ulatuses. Ta vastutab ka kohustuse rikkumisest tulenevate tagajärgede, eelkõige viivise ja leppetrahvi maksmise ning kahju hüvitamise eest, samuti lepingust taganemise või lepingu ülesütlemisega seotud kulude hüvitamise eest. Võla põhivõlgnikult sissenõudmisega seotud kulude hüvitamise eest vastutab käendaja, kui talle anti sissenõudmise kavatsusest õigeaegse teatamisega võimalus neid kulusid vältida. Põhivõlgniku kohustuse täitnud käendajale läheb rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu. Põhivõlgnik võib nõudele esitada nii vastuväiteid, mis tal olid võlausaldaja vastu, kui ka vastuväiteid, mis tulenevad tema ja käendaja vahelisest õigussuhtest.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta