Käendus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Käendus

09 Nov 2011, 21:16

Andsin aasta tagasi käenduse firma liisinglepingule, sest olin juhatuse liige. Sellel aastal müüsin firma maha ja uus omanik võttis kõik kohustused ja õigused üle. Probleem on selles, et firma uus omanik on saanud igasuguste jamadega hakkama ja minu poolt käendatud liisingu vara müüdi liisingfirma poolt maha. Nüüd liisingfirma nõuab minult kui käendajalt müüdud vara müügikahjumi maksmist. Probleem veel selline, et hetkel oln töötu ja seega tulud on pea olematud. Kas on võimalik mingi kompromiss sõlmida või mida peaksin sellises olukorras tegema? :?:

Re: Käendus

11 Nov 2011, 16:47

Juhul, kui liisingfirma on nõus kompromissiga, siis loomulikult tuleks leida võimalus saavutada kompromiss. Teie jaoks toetavat ja head seaduslikku lahendit ei ole. Reaalsus Eesti olustikus on selline, et alati tuleks hoiduda teise isiku kohustuste käendamisest.

Käenduslepinguga kohustub käendaja kolmanda isiku (põhivõlgnik) võlausaldaja ees vastutama põhivõlgniku kohustuse täitmise eest. Kohustuse rikkumise korral vastutavad põhivõlgnik ja käendaja võlausaldaja ees solidaarselt, kui käenduslepinguga ei ole ette nähtud, et käendaja vastutab üksnes juhul, kui võlausaldaja ei saa nõuet põhivõlgniku vastu rahuldada.
Käendaja vastutab käendatava kohustuse eest täies ulatuses. Ta vastutab ka kohustuse rikkumisest tulenevate tagajärgede, eelkõige viivise ja leppetrahvi maksmise ning kahju hüvitamise eest, samuti lepingust taganemise või lepingu ülesütlemisega seotud kulude hüvitamise eest. Võla põhivõlgnikult sissenõudmisega seotud kulude hüvitamise eest vastutab käendaja, kui talle anti sissenõudmise kavatsusest õigeaegse teatamisega võimalus neid kulusid vältida. Põhivõlgniku kohustuse täitnud käendajale läheb rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu. Põhivõlgnik võib nõudele esitada nii vastuväiteid, mis tal olid võlausaldaja vastu, kui ka vastuväiteid, mis tulenevad tema ja käendaja vahelisest õigussuhtest.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta