Eseme ostmine kahtlase taustaga firmast

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eseme ostmine kahtlase taustaga firmast

01 Veebr 2023, 18:56

Tere
Plaanin soetada endale umbes 50000 eurot maksva ning osalist ettemaksu vajava asja ja kõige soodsamalt pakub seda firma, mis on tegutsenud praeguseks veidi alla 2 aasta. Firma omanikul on olnud eelnevalt samas valdkonnas tegutsev ja praegu likvideerimisel olev ettevõtte, mis on teadaolevalt jäänud ka klientidele võlgu. Firma omanik kinnitab, et praegu on kõik hästi ning probleemid eelneva firmaga tulenesid sellest, et tegutses koos partneritega. Mulle garantiiks pakub varianti, kus ise eraisikuna käendab seda tehingut. Et kui firma ei suuda mulle kokkulepitud aja jooksul kaupa tarnida, siis tema eraisikuna maksab kinni minu poolt tehtud kulutused. Kas sellise lepingu tegemine on üldse reaalne ja siduv? Kui ma kaupa ei saa, siis kui lihtne (ja kiire - ajaline limiit on asja soetamiseks peal) oleks sellise lepingu alusel oma raha tagasi saada? Milliseid variante veel oleks enda kaitsmiseks sellises olukorras?
Aitäh

Re: Eseme ostmine kahtlase taustaga firmast

02 Veebr 2023, 16:16

Tere

Esmalt soovin märkida, et kui müüja taust on “kahtlane” ei peaks ehk siiski temaga tehingusse minema. Tema maksekäitumist saab uurida näiteks maksehäireregistrist, veebileht https://www.taust.ee/ pakub võimalust äripartneri tausta uurimiseks ja internetis on võimalusi veel.
Riskide maandamiseks võib olla kohane eraisiku käendus, ent kui ka eraisik on majanduslikes raskustes, ei pruugi sellest palju kasu olla. Lisaks tuleb arvestada tõenäolise ajakuluga, mis oma õiguste eest seismisel on paratamatu.
Seega saab soovitada sõlmida soodne tehing vaid siis, kui olete valmis tehingu ebaõnnestumisel sissemaksu kaotama või oma õiguste jalule seadmiseks aega kulutama. Kui aga aeg on kriitiline faktor, tuleks ehk otsustada kindlama, ehkki kallima, tarnija kasuks.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta