Üllataval kombel inkasso hammaste vahel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üllataval kombel inkasso hammaste vahel

30 Okt 2022, 23:49

Tere!
Olen jõudnud inkassosse põhjusel, et vaidlustasin teenusepakkuja arve hetkel, kui maksetähtajani oli 22 päeva aega.
Saatsin kolm meeldetuletust (neist ühe maksetähtaja jooksul) ja 51 päeva peale oma küsimuse esitamist sain esimese vastuse. Järgneva 6 päeva jooksul saab isegi kaks e-maili vahetatud, kuid jällegi saabub minu poolt esitatud küsimuse peale vaikus. Sellest 17 päeva hiljem on mind antud inkassosse, aluseks põhjendamatu viivitamine võla tasumisel.
Tuletan koheselt end teenusepakkujale meelde. 4 päeva hiljem tuletan end järjekordselt meelde, mille peale tuleb lõpuks vabandav vastus. Tuli välja, et arve oli siiski sissenõutav. Palusin teenusepakkujal inkassonõue tühistada, kuid keelduti.
Edasi pöördusin inkasso poole väitega, et asja oleks saanud lahendada ka 22-päevase maksetähtaja vältel ja palun selgitada, kuidas olen mina põhjendamatult maksmisega viivitanud, kui vastamine lausa 51 päeva aega võtab? Sellele ei ole ma tänaseni vastust saanud.
Inkasso esindaja tutvub minu ja teenusepakkuja kirjavahetusega ning pakub kiire lahendi korral kõrvalnõuete osas osalist kompromissi. Maksan samal päeval põhinõude teenusepakkujale ära.
Esimeses võlanõudes on kirjas, et juhul kui võlgnevust 20.10.22 ei tasuta, avaldatakse võlgnevus maksehäireregistris. Makse teenusepakkujale sai tehtud 19.10.22.
28.10.22 leian postkastist jälle täies ulatuse võlanõude ja teate, et asi on avaldatud maksehäirena. Minu reageerimise peale teatati mulle alles nüüd vähendatud kõrvalnõude suurus. Lisaks selgub, et tegelikult on maksehäire juba 14.10.22 avaldatud.

Minu küsimused:
1. Kas kliendil tõesti ei ole õigus maksetähtaja jooksul arvet vaidlustada või selle kohta küsimusi küsida?
2. Kas inkassol on õigus minult viiviseid ja sissenõudmiskulusid nõuda, kui tema klient arvega seotud küsimustele vastamisega vaatamata korduvatele meeldetuletustele nii pikalt viivitas (sõltumata sellest, et arve kuulus lõppkokkuvõttes ikkagi tasumisele)?
3. Kas maksehäire avaldamisel on alust?

Re: Üllataval kombel inkasso hammaste vahel

31 Okt 2022, 18:07

Tere

Olles kord juba sattunud inkassofirma huviorbiiti, on tõenäoline, et leiate ennast ka Krediidiinfo maksehäireregistrist. Kui leiate, et teie võla registreerimine on olnud õigusvastane, tuleb sellele kindlasti reageerida. Inkassofirma võib registreerida ainult sellist eraisiku võlgnevust, mille ta on omandanud – esinduse alusel tegutsedes ei ole võla registreerimine inkassofirma nimel võimalik. Võlga registreerides peab inkasso kinnitama, et võlg on sissenõutav ega ole vaidlustatud ning on vähemalt 45 päeva vana ja vähemalt summas 30 eurot. Kui inkassofirma on võlgnevuse registreerimisel rikkunud korda, siis Krediidiinfo rahuldab võlgniku vaide ning registreering kustutatakse. Kasulik on tutvuda Krediidiinfo ning Andmekaitseinspektsiooni veebilehel avaldatud infoga maksehäirete kohta.
Kuidas inkassofirmaga suhelda ja millele seejuures tähelepanu pöörata saate lugeda meie veebilehelt https://hugo.legal/inkasso-volgade-sissenoudmine/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Üllataval kombel inkasso hammaste vahel

02 Nov 2022, 01:48

Tere!

Suured tänud vastuse eest. Tänaseks on maksehäire maha võetud, kuid inkasso ootab minult siiski intresside ja sissenõudekulu tasumist. Seega on üleval veel küsimus, kas inkassol on õigus minult neid nõuda, kui teenusepakkuja arvega seotud küsimustele vastamisega nii pikalt (51 päeva) viivitas (sõltumata sellest, et arve kuulus lõppkokkuvõttes ikkagi tasumisele)? Maksetähtajani oli küsimuse esitamise hetkel 22 päeva aega. On siinkohal tegemist vastuvõtuviivitusega?

Re: Üllataval kombel inkasso hammaste vahel

02 Nov 2022, 18:16

Tere

Vastuvõtuviivitusega siin tegemist ei ole. Soovitan Teil pöörduda võlausaldaja poole ja esitada talle oma pretensioon inkassosse pöördumise kohta. Kui asi kokkuleppel mõistlikult ei lahene, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele (https://hugo.legal/broneeri) ja saada juba kõigist asjaoludest lähtuv hinnang olukorrale ja võimalikele edasistele toimimisviisidele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta