makseettepanek

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

makseettepanek

06 Okt 2011, 13:38

Lugu järgmine Emale(kes pole juba väga pikka aega tööl käinud) tuli makseettepanek maksta ära 15 päevaga 4200 eorot õppelaenu käendamise eest.
Kuna tal puudub igasugune sissetulek pole võimalik seda maksta. Pärandusega sai ta osa korterist. Mida peaksin tegema, et korterit ära ei võeta kuna elan samas korteris , mille osanik ema on. Käisin linnavalitsuses tasuta õigusabi saamas ja sealt arvati , et peaks vaidlustama selle, kuna käendajaid on veel. Tegin vastukirja , kuid ütlesin neile kohe ,et olen ainuke , kes leibkonnas töötab , siis pole ka mul kahjuks võimalusi ,et kohut käia , või ema lollusi maksta. Kuidas peaksin edasi toimima või kuhu pöörduma?

Re: makseettepanek

07 Okt 2011, 15:29

Käenduslepinguga kohustub käendaja kolmanda isiku (põhivõlgnik) võlausaldaja ees vastutama põhivõlgniku kohustuse täitmise eest. Kohustuse rikkumise korral vastutavad põhivõlgnik ja käendaja võlausaldaja ees solidaarselt, kui käenduslepinguga ei ole ette nähtud, et käendaja vastutab üksnes juhul, kui võlausaldaja ei saa nõuet põhivõlgniku vastu rahuldada.
Käendaja vastutab käendatava kohustuse eest täies ulatuses. Ta vastutab ka kohustuse rikkumisest tulenevate tagajärgede, eelkõige viivise ja leppetrahvi maksmise ning kahju hüvitamise eest, samuti lepingust taganemise või lepingu ülesütlemisega seotud kulude hüvitamise eest. Võla põhivõlgnikult sissenõudmisega seotud kulude hüvitamise eest vastutab käendaja, kui talle anti sissenõudmise kavatsusest õigeaegse teatamisega võimalus neid kulusid vältida. Põhivõlgniku kohustuse täitnud käendajale läheb rahuldatud ulatuses üle võlausaldaja nõue põhivõlgniku vastu. Põhivõlgnik võib nõudele esitada nii vastuväiteid, mis tal olid võlausaldaja vastu, kui ka vastuväiteid, mis tulenevad tema ja käendaja vahelisest õigussuhtest. Kui sama kohustust käendab mitu isikut (kaaskäendajad), vastutavad nad võlausaldaja ees solidaarselt, isegi kui nad ei andnud käendust ühiselt. Juhul, kui keegi teistest käendajatest kohustuse täidab, tekib tal nõudeõigus ülejäänud käendajate vastu. Nõude vaidlustamine antud olukorras ei anna ilmselt soovitud tulemust.
Kui Teil ei ole võimalust täita rahaliselt esitatud nõuet, siis võidakse kohustuste täitmise tagamiseks seada hüpoteek korterile ja hiljem ka see müüa võlgade katteks. Antud juhul võiks taotleda nõutud summa tasumist ositi, et püüda maksta õppelaenu väiksemate summadena osade kaupa.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta