Lepingute sõlmimine alaealistega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Lepingute sõlmimine alaealistega

05 Okt 2011, 09:19

Kas tsiviilseadustiku üldosa seadusega ja perekonnaseadusega on kooskõlas olukord, kus alaealisega sõlmitakse lepinguid, nt töövõtulepinguid või koostöölepinguid alaealise toetamiseks ning lapse vanem seadusliku esindajana tõendab sellel lepingudokumendil enda allkirjaga nõusoleku andmist lepingu sõlmimiseks?

Re: Lepingute sõlmimine alaealistega

07 Okt 2011, 15:27

Alaealine on piiratud teovõimega isik ja TsüS sätestab,et tehingute tegemiseks on vajalik seadusliku esindaja so vanema nõusolek või hilisem heakskiit tehingule.
Piiratud teovõimega isiku poolt seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta tehtud mitmepoolne tehing on tühine, välja arvatud, kui seaduslik esindaja tehingu hiljem heaks kiidab. Kui isik on muutunud pärast tehingu tegemist teovõimeliseks, võib ta tehingu ise heaks kiita. Kui seaduslik esindaja on andnud tehingu tegemiseks nõusoleku või tehingu heaks kiitnud, siis eeldatakse, et nõusolek või heakskiit kehtib ka kõigi tehingu ja selle täitmisega seotud toimingute ja tahteavalduste suhtes.
Piiratud teovõimega isiku tehtud tehing, mille see isik on teinud seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta või hilisema heakskiiduta, kehtib, kui:
1) tehingust ei teki isikule otseseid tsiviilkohustusi;
2) isik täitis tehingu vahenditega, mille andis talle selleks otstarbeks või vabaks kasutamiseks tema seaduslik esindaja või viimase nõusolekul kolmas isik.
Perekonnaseaduse § 180 lg 1 sätestab, et eestkostja ei saa eestkostetavat esindada:
1) tehingutes, mille üks pool on eestkostetav ja teine pool eestkostja, eestkostja abikaasa, eestkostja otsejoones sugulane, õde või vend, välja arvatud juhul, kui tehing seisneb eranditult kohustuse täitmises eestkostetava suhtes;
2) tehingutes, millega eestkostetav loovutab oma pandi või käendusega tagatud nõude eestkostja vastu, koormab niisugust nõuet, lõpetab nõude tagatise või vähendab tagatist või võtab kohustuse teha niisugune tehing;
3) õiguslikus vaidluses eestkostetava ja käesoleva lõike punktis 1 nimetatud isikute vahel, samuti vaidluses punktis 2 nimetatud asjades.

Arvestades küsimuses sisalduvat teavet, tuleb asuda seisukohale, et selliste lepingute sõlmine alaealisega seaduslike esindajate heakskiidul on seaduslik.

Vastas Kaja Kiilo

Vasta