loomade poolt tekitatud kahjud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

loomade poolt tekitatud kahjud

12 Sept 2022, 21:59

tere,
minul on mure hulkuva veisekarjaga, kellel omanik küll olemas, aga loomad aias ei püsi ning käivad terroriseerimas juba kuu aega. Taastan vana talukohta ning nüüdseks on veised sisse tallanud kevadel rajatud kuivenduskraavid, ära närinud ja rebinud hulga istutatud viljapuid ning ära närinud kultuurmustikad, ning taimede otsas maganud. mis neist puudest taimedest ellu jääb või mitte/pole teada. Loomade omanik on asjast teadlik, kuid hoiab kõrvale ning oma loomi kinni ei pea. Kas mul on õigus tekkinud kahjud sisse nõuda? Ehk siis rikutud taimed, puud asendada ning kraavide korrastamise kulud loomade omanikult sisse nõuda? Mul on olemas rajakaamera pildid sellest, kuidas loomad minu territooriumil erinevatel kuupäevadel on ning ka nende poolt tehtu tulemused. Eelnevast olukorrast, ehk pilte päev enne kraavidest, puudest, põõsastest mul ei ole.
Ehk siis mis on minu võimalused?

Re: loomade poolt tekitatud kahjud

14 Sept 2022, 21:16

Tere

Loomapidaja tsiviilvastutust looma tekitatud kahju eest reguleerib võlaõigusseadus (edaspidi VÕS). VÕS § 1060 kohaselt vastutab loomapidaja looma tekitatud deliktikahju eest.
Loomapidaja vastutust võib pidada absoluutseks vastutuseks, kuivõrd kehtivast õigusest ei tulene loomapidaja vastutust välistavaid asjaolusid. Kuivõrd tegemist on absoluutse vastutusega, kohaldub loomapidaja vastutus ka loomapidaja juurest lahti pääsenud looma (hulkuva looma) korral, sõltumata sellest, kas loomapidaja rakendas mõistlikke hoolsusabinõusid või mitte. Hulkuva looma puhul vastutab loomapidaja seni, kuni keegi ei ole looma üle uuesti võimu teostama asunud. Loomakaitseseaduse § 2 lg 1 tähenduses on loom imetaja, lind, roomaja, kahepaikne, kala või selgrootu.
Seega on Teil õigus esitada loomapidaja vastu kahjunõue kogu tekitatud kahju osas ning vajadusel oma nõue panna maksma kohtus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta